Qeli (Kavurma) mutfakta kadınların kurtarıcısı oluyor

Mardin’de kış aylarının vazgeçilmez yiyeceği arasında bulunan kavurma (Qelî) için kurulan kazanlar, kaynamaya devam ediyor. Kavurma mutfakta bir çok yemeğin içerisini de katıldığı için kadınların kurtarıcısı da oluyor. Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ‘kavurma geleneği’, yüzyıllardır devam ederken kavurma, yöre halkının kışlık erzakı arasında yer alıyor. Kızıltepe’nin tanınan aşçılarından Nimet Ölçer, “11’inci aydan yeni yılın 1’inci ayına […]

Qeli (Kavurma) mutfakta kadınların kurtarıcısı oluyor
Qeli (Kavurma) mutfakta kadınların kurtarıcısı oluyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma19 Aralık 2020 13:36

Mardin’de kış aylarının vazgeçilmez yiyeceği arasında bulunan kavurma (Qelî) için kurulan kazanlar, kaynamaya devam ediyor. Kavurma mutfakta bir çok yemeğin içerisini de katıldığı için kadınların kurtarıcısı da oluyor.

Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ‘kavurma geleneği’, yüzyıllardır devam ederken kavurma, yöre halkının kışlık erzakı arasında yer alıyor. Kızıltepe’nin tanınan aşçılarından Nimet Ölçer, “11’inci aydan yeni yılın 1’inci ayına kadar kavurma pişiriliyor. Millet hazırlıklarını ona göre yapıyor. Kimi hayvanını besliyor kimisi de et alıyor. Gerçi bu iş kadınların işi ama biz de yapıyoruz. Kadınlardan daha iyi olmasak da biz de iyi pişiriyoruz.” dedi.

Kavurma işinin çok zahmetli bir iş olduğunu anlatan Ölçer,  “Bir gün öncesinden etlerimizi kesiyoruz. Kuş başı gibi kesiyoruz ve dinlendirip ertesi gün yavaş yavaş odun ateşinde pişiriyoruz. Bu işlem yaklaşık 4 saat sürüyor. Kavurma bir çok yemekle birlikte de tüketiliyor. Bu bizim bir gelenek ve göreneğimizdir.  Bu kavurma oldu muydu başka  bir yemeğe gerek kalmıyor. Kahvaltıda üzerine iki yumurta kır tüket. Aniden bir misafiriniz geldi aceleyle hemen pide yap, pirinç pilavının üzerine at yani hazır yemek oluyor.” diye konuştu.