Zergan Deresi neden temizlenemiyor?

Mardin’in Kızıltepe ilçesinden geçen Zergan Deresi yatağında biriken çöpler hem çevre kirliliğine sebep oluyor hem de çevreye yaydığı kötü koku sebebiyle halkın sağlığını tehlikeye atıyor. Kızıltepe Cumhuriyet Mahallesi’nden geçen Zergan Deresi’nde biriken atık su ve çöpler hem görüntü kirliliğine sebep oluyor hem de insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Sıcak havalar ile birlikte çöp yatağına dönen […]

Zergan Deresi neden temizlenemiyor?
Zergan Deresi neden temizlenemiyor?
Selman Güneş
  • Yayınlanma20 Nisan 2021 11:27
  • Güncelleme20 Nisan 2021 12:59

Mardin’in Kızıltepe ilçesinden geçen Zergan Deresi yatağında biriken çöpler hem çevre kirliliğine sebep oluyor hem de çevreye yaydığı kötü koku sebebiyle halkın sağlığını tehlikeye atıyor.

https://youtu.be/eH9SyCY8Pjg

Kızıltepe Cumhuriyet Mahallesi’nden geçen Zergan Deresi’nde biriken atık su ve çöpler hem görüntü kirliliğine sebep oluyor hem de insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Sıcak havalar ile birlikte çöp yatağına dönen derede kötü kokudan dolayı vatandaşları rahatsız ediyor. Belediye ekipleri dereye atılan çöplerden dolayı dere yatağında meydana gelen kirliliğin neden olduğu kötü kokunun giderilmesi için iş makineleri ve temizlik personelleri ile çalışmayı sürdürüyor. Dere yatağına indirilen kepçelerle ve temizlik görevlilerince çalışmalar sürerken, toplanan çöp ve çamur yığınları büyük kepçeler tarafından kamyonlara doldurularak çöp alanlarına taşınıyor.

“Milletimiz duyarsız”

Çevre sakinleri belediyenin dereyi temizlediğini ancak dere kenarında bulunan  Vatandaşlar dere kenarında bulunan apartmanlardan atılan çöplerden dolayı derenin kirlendiğini belirtti. Dere kenarında fırın işleten Şeyhmus Saruhan, “Belediyemiz her hafta temizliyor, insanlar duyarsız çöplerini atıyorlar. Belediye her hafta temizliyor. Milletimiz duyarsız, millet atıyor” dedi.