Reklam
Reklam
Reklam

Yeni dönemin ilk faiz kararı açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı açıkladı.

Yeni dönemin ilk faiz kararı açıklandı
Yeni dönemin ilk faiz kararı açıklandı
Haber Merkezi
  • Yayınlanma22 Haziran 2023 14:12
  • Güncelleme22 Haziran 2023 14:13

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı açıkladı.Buna göre, politika faizi yüzde yüzde 15’e çıkarıldı. Bir önceki politika faizi yüzde 8.50 seviyesindeydi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı açıkladı. Buna göre, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 650 baz puan artırarak yüzde 15’e çıkardı. Bir önceki politika faizi yüzde 8.50 seviyesindeydi. Piyasanın beklentisi politika faizinin 1.075 baz puan artırarak yüzde 19,25’e çıkaracağı yönündeydi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek’in, Merkez Bankası’na ise Hafize Gaye Erkan’ın atanması ile birlikte yeni ekonomi yönetiminin ilk faiz kararı belli oldu.

Yeni ekonomi yönetimi ile birlikte iktidarın düşük faiz politikasından uzaklaşağı yorumları yapılırken, Merkez Bankası faizde beklentilerin ardında bir artışa gitti.

Para Politikası Kurulu, yüzde 8.50 olan politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 650 baz puan artırarak yüzde 15’e çıkardı.