Yaptığı takı ve tasarımları internet üzerinden satıyor

Mardin’in Kızıltepe İlçesinde yaşayan Hatice Baran, evde yaptığı takı ve tasarımları sosyal medya platformu instagram üzerinden satışa çıkararak hem ailesinin ekonomisine katkıda bulunuyor hem de geri dönüşüme katkı sunuyor. Kızıltepe ilçesi Ersoylu Mahallesi’nde yaşayan Hatice Baran, pandemide kursları kapanınca evde yaptığı birçok takı ve tasarım ürününü internet üzerinden satmaya başladı. Yaptığı ürünler sayesinde geri dönüşüme […]

Yaptığı takı ve tasarımları internet üzerinden satıyor
Yaptığı takı ve tasarımları internet üzerinden satıyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma13 Ocak 2021 08:56
  • Güncelleme13 Ocak 2021 15:36

Mardin’in Kızıltepe İlçesinde yaşayan Hatice Baran, evde yaptığı takı ve tasarımları sosyal medya platformu instagram üzerinden satışa çıkararak hem ailesinin ekonomisine katkıda bulunuyor hem de geri dönüşüme katkı sunuyor.

https://youtu.be/-_Nt6F0j1V4

Kızıltepe ilçesi Ersoylu Mahallesi’nde yaşayan Hatice Baran, pandemide kursları kapanınca evde yaptığı birçok takı ve tasarım ürününü internet üzerinden satmaya başladı.

Yaptığı ürünler sayesinde geri dönüşüme de katkı sunan Baran, elde ettiği gelirle aile bütçesine de katkı sağlıyor.

“Eski malzemeleri yenileyip geri dönüşüme kazandırıyorum”

Baran, “Ahşap boyamadan epoksi malzemelere ve kristal takı tasarıma kadar pek çok ürün eliminden altından çıkıyor. Eski malzemeleri de değerlendiriyoruz. Atamadığımız, kıyamadığımız eski tepsi ve ahşap malzemeleri yeniliyorum. Bu şekilde geri dönüşüme de katkı sağlamış oluyoruz. Tabi bu iş emek istiyor, el emeği göz nuru ürünlerdir. Hedefim bir atölye açmaktır. Atölye açabilirsem hem işimi daha rahat yapacağım hem de başkalarına da kurs vereceğim.”

“Atölye açmak istiyorum”

El sanatları bölümü mezunu olduğunu ve öğretmenlik için atama beklediğini kaydeden Baran, bunun yanında birçok kursu bitirerek sertifika aldığını anımsattı.

Şu an halk eğitim merkezlerinde kurs verebilecek yeterliliğe sahip olduğunu aktaran Baran, şunları söyledi:

“Okuldan mezun olduktan sonra eve döndüm, tabi pandemi nedeniyle evden çıkamadık. Bu yüzden evin bahçesinde boncuklardan takılar yapmaya başladım. Bir süre sonra atık malzemeleri de yenilerek geri dönüşüme kazandırmaya çalıştım. Yaptığım ürünleri sosyal medya hesabı üzerinden satışa çıkardım. Siparişler gelmeye başladı. Amacım hem aile bütçesine hem de geri dönüşüme bir nebze de olsa katkı sağlamaktır. Tek tek sipariş aldığım gibi toplu siparişler de olursa yapmaya hazırım. Tabi benim hedefim ileride bir atölye açmaktır. İnşallah bir atölyem olur.”