Yağ fiyatlarındaki yükseliş cep yakıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirus salgını sonrası temel gıda ürünleri başta olmak üzere birçok üründe yaşanan fiyat artışı vatandaşın adeta belini büktü. Mutfağın olmasa olmazları arasında bulunan yemeklerde kullanılan yağda, değerinin üzerinde bir artış yaşandığı görüldü. Son zamanlarda yağ fiyatlarındaki artışın önüne geçilemiyor. 18 litre Ayçiçeği yağı ortalama 140 lirayken şu anda 200 lira. […]

Yağ fiyatlarındaki yükseliş cep yakıyor
Yağ fiyatlarındaki yükseliş cep yakıyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma8 Ocak 2021 14:45

Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirus salgını sonrası temel gıda ürünleri başta olmak üzere birçok üründe yaşanan fiyat artışı vatandaşın adeta belini büktü.

Mutfağın olmasa olmazları arasında bulunan yemeklerde kullanılan yağda, değerinin üzerinde bir artış yaşandığı görüldü. Son zamanlarda yağ fiyatlarındaki artışın önüne geçilemiyor. 18 litre Ayçiçeği yağı ortalama 140 lirayken şu anda 200 lira. Bir türlü durdurulamayan fiyat yükselişi vatandaşın cebini yakarken bu durum tepki çekiyor.

İLKHA muhabirine açıklama yapan gıda sektörü temsilcileri, fiyatların daha da artmasından endişe duyduklarını belirttiler.

Esnafın yağ bulmakta zorluk çektiğini ifade eden sektörü temsilcileri, vatandaşların alım gücünün düştüğünü, büyük bir mağduriyet yaşadığını söylediler. Hükümetin fiyat artışının önüne geçmesi gerektiğini vurgulayan sektör temsilcileri, aksi halde fiyatların daha da yükseleceğini kaydettiler.

video

“Allah fakirlerin yardımcısı olsun”

Yağ fiyatlarının tavan yaptığını belirten toptancı esnafı Ahmet Türk, “25 yıllık esnafım. Daha önce 18 litre yağ fiyatı 150 liraya kadar çıkmıştı. Daha sonra yağ fiyatları tekrar 138 liraya kadar indi. Yaklaşık 10 gündür ise 18 litre yağ fiyatı neredeyse tavan yaparak fabrikadan bize 190 lira fiyat verdiler. Bizde şu anda elimizde bulunan yağlarımızı vatandaşlara 180 liradan satıyoruz. Özellikle marka olan ürünlerin fiyatları bayağı yükseldiği için diğer yağ firmaların fiyatları uygun olduğundan temin edip satıyoruz.” dedi.