“Vay çiftçinin hâline”

Kızıltepe ziraat odası Genel Sekreteri Sedat Ayyıldız mardingzt.com için bir yazı kaleme aldı. Ayyıldız elektrik kesintilerine sert tepki göstererek çiftçinin zor durumda olduğunu belirtti. “Gübreye zam rutine bağlandı. Başta dövizdeki kur artışı  ham madde teminindeki maliyet artışı bahane edildi.  Niçin artığı bilinmese de? Elektrik ha keza öyle EPDK elektrik üretiminde maliyet artışını bahane ediyor. Akar […]

“Vay çiftçinin hâline”
“Vay çiftçinin hâline”
Selman Güneş
  • Yayınlanma2 Temmuz 2021 14:35

Kızıltepe ziraat odası Genel Sekreteri Sedat Ayyıldız mardingzt.com için bir yazı kaleme aldı. Ayyıldız elektrik kesintilerine sert tepki göstererek çiftçinin zor durumda olduğunu belirtti.

“Gübreye zam rutine bağlandı. Başta dövizdeki kur artışı  ham madde teminindeki maliyet artışı bahane edildi.  Niçin artığı bilinmese de?

Elektrik ha keza öyle EPDK elektrik üretiminde maliyet artışını bahane ediyor.

Akar yakıt aynı şekilde aylık artıyor. Onunda maliyeti artışı bahane ediliyor. Dövizdeki kur artışı bahane ediliyor.

 Sayın Cumhurbaşkanımız ekilmeyen bir karış toprak bırakılmasın üretime katılsın çiftçimiz eksin dedi.

Dünya piyasalarına göre az olsa da çiftçinin ürünü biraz para edince hemen ithalat başladı. Fiyat yüksek geldi. Yukarıda maliyet artışı bahane edilerek fiyatları artan kalemlerin hepsi çiftçi için girdidir ve otomatik olarak çiftçinin üretim maliyeti artıyor. Diğer girdi kalemlerini ve sarf edilen alın teri ve emeği saymıyoruz.

Çiftçinin ürünü biraz para edince müdahale ediliyor da bu girdilerin fiyatı artınca neden müdahale edilmiyor ? Onlara serbest piyasa koşulları geçerli de çiftçiye niye geçerli değil hemen müdahale ediliyor.

Dedaş ulusal ve yerel  basında açıklaması yaparak 1 temmuz dan itibaren elektrikleri keseceğini açıkladı. Gerekçe her zaman ki gibi elektrik borcu. Kolluk kuvvetleri ile beraber çiftçinin kendi parası ile almış olduğu trafoları toplamaya başladı bile. Müdahale yine devlet eli ile yine çiftçiye. Bir taraftan bu ülkeyi doyur bu ülkeyi aç bırakma  üret denilen çiftçiye diğer taraftan bu müdahaleler niye ortada ki çelişki bariz olarak ortada. Devletin üretimi artırma çiftçiyi koruma adına bu uylamaların sona ermesi için acilen müdahale etmesi gerekmektedir.

Öte yandan DEDAŞ  yaptığı hukuksuz uygulamalar son vermeli geçen yıllarda yaşanan sorunlara yenisini eklememlidir. Basın açıklamasında süslü cümlelerle kendini haklı gösterdiği uygulamaların imkansız olduğu böyle bir uygulama ile bütün bölgeyi elektriksiz Susuz bırakacağı gibi kendi deyimi ile borcu olmayan vatandaşı da mağdur edecektir. Her yıl rutine binen bu DEDAŞ  krizinin bir an önce çözülmesi gerekmektedir.”