Vatandaş ile devlet arasındaki iltişimi “Açık Kapı” sağlayacak

Vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin daha kolay sağlanabilmesi adına kurulan “Açık Kapı” hizmete açıldı.İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından, vatandaşlarla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi hedefiyle oluşturulan “Açık Kapı” birimi Nusaybin Hükümet Konağının giriş katında hizmet vermeye başladı. Birim görevlileri tarafından, vatandaşlara Hükümet Konağı ve diğer […]

Vatandaş ile devlet arasındaki iltişimi “Açık Kapı” sağlayacak
Vatandaş ile devlet arasındaki iltişimi “Açık Kapı” sağlayacak
Selman Güneş
  • Yayınlanma10 Kasım 2020 22:09
  • Güncelleme12 Kasım 2020 23:34

Vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin daha kolay sağlanabilmesi adına kurulan “Açık Kapı” hizmete açıldı.
İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından, vatandaşlarla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi hedefiyle oluşturulan “Açık Kapı” birimi Nusaybin Hükümet Konağının giriş katında hizmet vermeye başladı.

Birim görevlileri tarafından, vatandaşlara Hükümet Konağı ve diğer kamu kurumlarında müracaat edeceği birimler ve hangi prosedürlerin takip edileceği noktasında gerekli bilgilendirme yapılarak, yaşlı, engelli, şehit yakını ve gazilere yardım ediliyor.

Nusaybin Hükümet Konağı Açık Kapı Biriminin yanı sıra akıllı telefon uygulaması yüklendikten sonra, T.C. kimlik numarası ile giriş yapılabiliyor.

Her türlü talepler, kısıtlama olmadan “Açık Kapı” birimine iletilebiliyor. Vatandaşların talebi, ilgili kuruma yönlendirildikten sonra, yapılan araştırma ve talebin değerlendirilmesine müteakip sonuca ilişkin bilgilendirme vatandaşlara iletiliyor.

Ayrıca, uygulamanın yanı sıra https://www.acikkapi.gov.tr web sayfalarından da müracaat edilebilecek, devletin kurumsal çerçevesi içerisinde tüm vatandaşların dilek ve temennileri alınacak.