Vali Demirtaş yapılan ve yapılacak projeleri anlattı

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Mardin’de yapılan ve yapılacak projeleri gazetecilerle paylaştı.  Vali Demirtaş’ın açıklamasından tam metni aşağıdadır: “Valiliğimiz tarafından organize edilen basın toplantısına hoş geldiniz diyor; sizlerle bir arada olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum.  Sizleri, sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Değerli basın mensupları, Özveriyle gerçekleştirdiğiniz basın mesleği, demokrasimizin hayati önemdeki […]

Vali Demirtaş yapılan ve yapılacak projeleri anlattı
Vali Demirtaş yapılan ve yapılacak projeleri anlattı
Selman Güneş
  • Yayınlanma10 Temmuz 2021 11:35

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Mardin’de yapılan ve yapılacak projeleri gazetecilerle paylaştı. 

Vali Demirtaş’ın açıklamasından tam metni aşağıdadır:

“Valiliğimiz tarafından organize edilen basın toplantısına hoş geldiniz diyor; sizlerle bir arada olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum.  Sizleri, sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.

Değerli basın mensupları,

Özveriyle gerçekleştirdiğiniz basın mesleği, demokrasimizin hayati önemdeki bir gereksinimidir. Sizler, kamuoyu adına araştırarak, toplumu aydınlatma görevini ifa ediyorsunuz.  Güncel sorunların tespit edilip ilgili kurumlar nezdinde çözümlenmesini sağlıyorsunuz. Bu sebeple kamu adına gerçekleri araştırma ve doğru haberlerle kamuoyunu aydınlatma mesleğini layıkıyla yerine getiren basın çalışanlarımız, her türlü takdiri hak ettiğini düşünüyorum.

Saygıdeğer basın mensupları;

Mardin kent merkezinde ve ilçelerimizde birçok ziyaret ve toplantı gerçekleştirdim. Bu ziyaret ve toplantılarda kamu kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcileri ile kentin sorunlarına ve çözüm yollarına ilişkin ayrıntılı değerlendirmelerde bulunduk. Muhtarlarımız, vatandaşlarımız ve esnafımızla gerçekleştirdiğimiz toplantılarda, mahallelerimizin sorunlarını, halkımızın talep ve beklentilerini bizzat kendilerinden dinleme fırsatı buldum. Özellikle Muhtar, vatandaş ve esnaf buluşmalarının son derece faydalı olduğunu gözlemledim. Bu toplantılarla sahanın sıkıntılarını ilk ağızdan dinleyip sorunlara anında çözüm ürettik. Bu sebeple muhtar, vatandaş ve esnaf buluşmalarını kararlılıkla sürdüreceğimi özellikle vurgulamak isterim.

Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olarak öncelikli amacımız, “cazibe merkezi “ haline getirmek istediğimiz kentimizi, kamu ve özel sektör yatırımlarıyla daha fazla buluşturmaktır. Son dönemde devletimizin ve hükümetimizin kentimize yönelik ilgi ve desteklerinin bizleri hayli sevindirdiğini belirtmek istiyorum. Bizler de bu destek ve teşvikler doğrultusunda çalışmalarımızı gece gündüz demeden sürdürüyoruz. Mardinli hemşerilerimize en güzel hizmetleri ulaştırmak için mesai mefhumu gözetmeden çalışıyoruz.

Değerli basın mensupları,

Bugün de yürüttüğümüz çalışmalarda ve projelerde geldiğimiz noktaları sizlerle paylaşacak; Mardin’imizin çehresini değiştireceğine, insanımızın yaşantısını kolaylaştıracağına inandığımız yatırımlar üzerine değerlendirmelerde bulunacağız.

En başta ifade etmeliyim ki hizmet anlayışımızın temelini, “insanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışı oluşturmaktadır. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Temel felsefemiz, yaptığımız işlerdeki temel yaklaşımımız budur. İnsanımıza hizmetin en iyisini, en güzelini, en faydalısını, en seri bir biçimde ulaştırmaktır. Biz, bunun için çalışıyoruz. Bunu yaparken de dini, dili, ırkı, milliyeti ve mensubiyetine kesinlikle bakmıyoruz. Burası Mardin. Burası, medeniyetlerin kesişme noktası. Burası, dillerin ve dinlerin buluşma noktası. Amacımız yüzyılların mirasını, bu coğrafyada sonsuza taşımaktır.

İkincisi, hem valilik hem de büyükşehir belediyesi olarak gönüllere hitap eden, hizmet üreten anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. “Gönlüne giremediğimiz, kapısını çalmadığımız, halini hatırını sormadığımız hiçbir hemşerimiz kalmasın” parolasıyla çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Amacımız, devletin kapısı olan valilik ve belediyeyi, milletin kapısına dönüştürmektir. Hedefimiz, her bir vatandaşımızı devletimizin kapısında güler yüzle karşılamak, varsa sorunlarına ivedi çözüm bulmak ve mutlu, sorunları çözülmüş bir biçimde valilik ya da belediyemizden uğurlamaktır.

Diğer yandan Mardinli hemşerilerimizin ihtiyaçları ve menfaatleri doğrultusunda hizmet üretmek ve hemşerilerimize ulaştırmak temel çalışma prensiplerimizdendir. İhtiyaç olmayan, hemşerilerimizin menfaatine hizmet etmeyen her bir yatırım, anlamsız ve ölü yatırımdır. Havaya savrulan, heba edilen kamu kaynağıdır. Hepsinin ötesinde israftır. Yönetim anlayışımız, israfı değil tasarrufu emretmektedir.

Üçüncüsü, şeffaf ve hesap verebilir olma temel şiarımızdır. Biliyoruz ki hem valilik hem de büyükşehir belediyemizin bütçesi, milletimizindir. Valiliğimizin ve büyükşehir belediyemizin kasasına giren her bir kuruşta, tüm hemşerilerimizin hakkı vardır. Dolayısıyla kamunun, devletimizin milletimize hizmet üretmek için emanet ettiği her bir kuruşu, olması gereken yere, olması gereken miktarda harcamakla mükellefiz. Ve bu harcamaları da hemşerilerimizin huzurunda açık, şeffaf bir biçimde yapıyoruz. Ve harcadığımız her bir kuruşun hesabını kıymetli hemşerilerimize veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bununla birlikte belediye hizmetlerimizin kalitesini arttırırken indirimlerle de vatandaşımızı desteklemeyi sürdüreceğiz. 

Yatırımlarımıza örnek verecek olursak, yönetime geldiğimiz 22 Haziran 2020 tarihinden bugüne kadar 79 adet proje çalışması yürütmekteyiz. Bunlardan 29 adedinin ihalesi tamamlanmış, sözleşmeleri imzalanmış ve saha çalışmalarına başlanılmıştır. 13 adedinin de proje safhaları bitmiş olup ihale süreçleri devam etmektedir. Geriye kalan 37 adet çalışma için ise projelendirme ve proje fikirlerinin paydaşlarla veya kamuoyuyla olgunlaşma süreçleri devam etmektedir.

Saha çalışmalarına başlanılmış projelerimize bakacak olursak; medeniyetin gelişmişliğinin yollarla ölçüldüğünün bilincindeyiz. Bu amaçla 10 ilçemizin özellikle kırsal yollarının neredeyse tamamının yol asfaltlama çalışmasına 90 milyon  TL ile başlamış bulunuyoruz. Bunun yanında, trafik sorununun azaltılmasına yönelik Artuklu Çok Katlı Otopark Projemizin inşaatına başladık. Ek olarak, ölümcül ve maddi hasarlı trafik kazalarının önüne geçilmesi adına EDS Projemizi de ihale aşamasına getirdik. Eski Dikey Bahçe Projesinin sürdürülmesinin maliyetli olduğunu hesapladığımızdan kadim şehrimizin daha rahat tanınırlığını sağlayacak, şehrimizin minyatür bir görünümü olacak Mini Mardin Projesini de şehrimize kazandırdık.

Öte taraftan, yeşil alan miktarı Mardin’imiz için düşük bir seviyededir. Daha yeşil bir Mardin için öncelikle; Artuklu, Kızıltepe, Midyat, Nusaybin, Ömerli ve Yeşilli İlçelerimize projeleri tamamlanan millet bahçelerini kazandırıyoruz. Yine Artuklu, Kızıltepe, Midyat, Mazıdağı ve Dargeçit İlçelerinde de Kent Parkı projeleriyle ilimize toplamda 1.200 dekarlık bir yeşil alan kazandırmayı planlıyoruz.

Ayrıca; çağdaş, gelişmiş modern bir kentin olmazsa olmazı sosyal aktivitelerdir. Bu amaçla, pandemi koşullarını da dikkate alarak Derik’te yamaç paraşütü, Eylül ayında da yapılacak olan Foto Maraton Etkinliği gibi birçok etkinliği halkımıza sunmaktayız. Bunun yanında, uluslararası camiada kadim şehrimizi tanıtmak, daha çok turist çekmek ve ilimizi Dünya’nın sayılı ve saygın bir turizm destinasyonunu yapmak amacıyla UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına başvurumuzu yapmış bulunuyoruz. İlimizde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarının da projesinde çalıştığı bu çalışmamız iki yıl süre içerisinde birçok değişikliği de beraberinde getirip Küresel anlamda Mardin’imizin imaj ve prestijini yüceltecektir.

Değerli Basın mensupları,

Bildiğiniz üzere Su ve Kanalizasyon İdaremiz yani MARSU uzunca bir süredir enerji sorunuyla karşı karşıya bulunmaktadır. Su maliyetinin yüksek oluşu da en çok bu sorundan kaynaklanmaktadır. Daha ucuz suyun temini ve daha az enerji maliyeti ödeyen bir MARSU için yenilenebilir bir enerji üretim tekniği olan güneş enerji sistemi (GES) çalışmalarını başlattık. Daha etkin ve verimli olması adına fizibilite raporunu da hazırlatmış bulunuyoruz. İlk etapta 40 mega watt’lık bir GES tesisini kurarak, yıllık 80 milyon TL’den fazla geliri elde ederek, MARSU’nun yıllık kullanım ihtiyacı olacak enerjiyi en kısa sürede hayata geçirmeyi planladık. Bunun dışında su ve kanalizasyon altyapısı olmayan Ömerli, Savur ilçeleri ile muhtelif kırsal mahallelerin içme suyu ve kanalizasyon projelerini de başlattık, saha çalışmaları devam etmektedir.

Kadim şehrimizin kültürel ve tarihi dokusunu meydana çıkaracak ve bu kimliğini kuvvetlendirecek Tarihi Yapıların Korunması, Sokak Sağlıklaştırması, Cephe İyileştirme Çalışmalarımız Artuklu’da, Kızıltepe’de, Nusaybin’de ve Midyat’ta devam etmektedir. Yaklaşık 25 milyon TL’ye mal olacak çalışmalarımız sonuçlandığında ayrıca ilimizin ekonomik, sosyolojik ve kültürel etkinlik alanlarındaki faaliyetleri de canlanmış olacaktır.

Yeri gelmişken, kadim şehrimiz bugüne değin en çok 2T olarak bilinen Tarım ve Turizm alanlarında rol oynayan bir şehir olmuştur. Ancak, Mezopotamya’nın kadim kültüründen güç alan şehrimize artık 1T daha ekleyerek yani Ticareti ekleyerek artık 3T ile aktif bir rol oynayan bir şehir konumuna getirmeyi düşünüyoruz. Bu amaçla, Artuklu, Midyat ve Nusaybin ilçelerimizde kuracağımız 3 yeni OSB ile ilimizin sanayisini güçlendirip ticaret hacmini hatırı sayılır bir duruma getirmeyi planladık.

Diğer yandan, yakın geçmişte sizlerin de bildiği gibi ilimize Tıp Fakültesi kurulmasının çalışmalarının meyvesini almıştık. Bununla beraber yüksek öğretim alanında Midyat İlçemize Sanat ve Tasarım Fakültesi ile Nusaybin İlçemize de Meslek Yüksekokulunu kazandırmış bulunuyoruz. Ayrıca, Organize Sanayi Bölgemizde yerel işsizliği de azaltacak 1 adet Çağrı Merkezinin temeli de atılmıştır.

Saygıdeğer Basın Mensupları,

Hepimiz kadim bir kent olan Mardin’in misafirleriyiz. Tıpkı bizlerden önce bu topraklarda yaşayan dedelerimiz, ninelerimiz gibi bizler de vakti gelince göçüp gideceğiz. Fakat Mardin burada kalmaya, sonsuza doğru yürümeye devam edecek. Kuşaktan kuşağa evlatlarımızdan torunlarımıza, onların torunlarına varlığını sürdürecek. Bize düşen, tarihin, kültürün ve medeniyetin kadim durağı Mardin’e, sahip çıkmaktır. Asırların ilmek ilmek dokuduğu kardeşliği, hoş görüyü, birlik ve beraberliği sonsuza taşımaktır. Bütün bunları bu kentin siluetini bozmadan, kentimizin kültür ve medeniyet mirasına zarar vermeden yapmalıyız. Bu bağlamda ürettiğimiz tüm projelerin, Mezopotamya’nın kadim şehrinin ruhuna, tarihine, kültür ve medeniyetine uygun olmasına dikkat ediyoruz. Bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte olmasına özen gösteriyoruz.

Tarih, kültür ve medeniyet çizgisinde gösterdiğimiz hassasiyetin aynısını, çevre ve hayvan dostu belediyecilikte de gösteriyoruz. Çevrenin korunması, yeşil alanların arttırılması, hayvanların korunması, özellikle sokak hayvanlarının rehabilitasyonu gibi pek çok alanda yoğun bir biçimde sürdürüyoruz.

Engelli vatandaşlarımızın önündeki tüm engelleri kaldırmak amacıyla Engelsiz Mardin projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz. Bununla birlikte sunduğumuz hizmetlerle ilgili karar alma süreçlerine kıymetli hemşerilerimizi dâhil ederek örnek bir yönetişim anlayışı sergiliyoruz. Bu kentte yaşayan her bir vatandaşımızın, yaşadığı kentle ilgili alınan kararlara ortak olmasının en doğal hakkı olduğuna inanıyoruz. Kadim kent Mardin’i hep birlikte yönetme iddiamızı gönül ferahıyla ortaya koyuyoruz.  

Değerli basın mensupları;

Mardin’de koronavirüsle mücadelemize de bir parantez açmakta yarar görüyorum. Malum koronavirüsle ilgili çalışmalarımızı geride bıraktığımız bir buçuk yılda tüm dünya ile birlikte ülke olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sürdürüyoruz. Sağlık Bakanlığımızın ve bilim kurulumuzun aldığı kararlar doğrultusunda çalışmalarımızı hem valilik hem de büyükşehir belediyesi olarak titizlikle sürdürüyoruz. Hamdolsun Mardinli hemşerilerimiz de alınan tedbirlere sıkı sıkıya uyuyor. Aşılama ile ilgili olarak da gereken duyarlılığı göstermemiz gerektiğine inanıyorum. Buradan sizlerin aracılığıyla tüm vatandaşlarımızı bir kez daha aşılarını olmaya davet ediyorum.

Malum pandemi sürecinin, açık hava müzesi görünümündeki Mardin’imizin turizme dair hedeflerine sekte vurduğunu söyleyebiliriz. Lakin aldığımız tedbirler, yürüttüğümüz çalışmalar ve son normalleşme süreciyle birlikte turizmde yeniden eski günlerimize döneceğimize yürekten inanıyorum. Gastronomi ile ilgili yürüttüğümüz projelerle de kent lezzetlerimizi sınırlarımızın ötesine taşıyacağımızı düşünüyorum.

Bu vesile ile ilimizdeki kamu yatırımlarına sağladıkları desteklerden ötürü başta Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Ayrıca, Sayın Bakanlarımıza, Milletvekillerimize, Belediye Başkanlarımıza, ilimizin siyasetçilerine, mesai arkadaşlarıma, sivil toplum kuruluşlarımıza, hayırsever vatandaşlarımıza, Mardinli hemşerilerimize, basın mensuplarımıza, tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Mardin’imizin ihtiyacı olan kamu ve özel sektör yatırımları ile buluşması yönündeki çalışmalarımızı, siz değerli basın mensuplarımız ve kentimizin tüm kesimleriyle diyalog halinde kararlılıkla sürdüreceğiz.

Mardin’imizi olumsuzlukların minimize edildiği, güzelliklerin paylaşıldıkça çoğaldığı bir kent formuna hep birlikte dönüştüreceğiz. Bu kentin sakinleri ve sahipleri bizleriz. Bu şehri bir dünya şehri haline dönüştüreceğiz. Mardin’imizin sahip olduğu sosyal, kültürel ve ekonomik gücü, Mardin’imizin tarihteki önemini yeniden, hep birlikte modern bir ara yüzle göstereceğiz. Güler yüzlü, sıcakkanlı, misafirperver insanlarımızı, tüm dünyayla buluşturacak; Mardin’i Mezopotamya’nın parlayan güneşine dönüştüreceğiz.

 Bu tespitler ışığında, hepinize bir kez daha hoş geldiniz diyor, saygılarımı sunuyorum. Sorularınız olursa, yanıtlamaktan büyük memnuniyet duyarım.”