Vali Akkoyun’dan Mardin mutfağına övgü

Vali Akkoyun, Mardin olarak tarihi ve kültürel zenginlikleri yanı sıra yemek kültürümüzün de çok zengin olduğunu söyledi.

Vali Akkoyun’dan Mardin mutfağına övgü
Vali Akkoyun’dan Mardin mutfağına övgü
Selman Güneş
  • Yayınlanma22 Mayıs 2024 22:13
  • Güncelleme22 Mayıs 2024 22:15

Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında Mardin Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde Midyat’a bağlı kırsal İlçemize Anıtlı Mahallesinde program düzenlendi.

Programa katılan Vali Tuncay Akkoyun, vatandaşlarla bir araya gelerek yapılan yöresel yemekleri ikram etti.

Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında Mardin’de hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini bildiren Vali Akkoyun, Mardin olarak tarihi ve kültürel zenginlikleri yanı sıra yemek kültürümüzün de çok zengin olduğunu söyledi.

Vali Akkoyun şöyle konuştu; “Kültürel değerlerimizi yeniden hatırladığımız ve bu değerleri gelecek nesillere aktarmanın gururunu yaşadığımız Türk Mutfağı Haftası dolayısıyla ilimizde birçok etkinlik düzenliyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi himayelerinde 3’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz Türk Mutfağı Haftasında yaptığımız çalışmalarla tarihten aldığımız mirasla bu heyecanı yaşıyoruz. Burada tarihi yapılarımız ve kültürümüzün tüm zenginlikleri olduğu gibi mutfağımız ve yemek kültürümüz de tarihimizden aldığımız bir miras ve zenginliğimizdir. Türk Mutfağını ve Anadolu Mutfağını yaşama, tanıtma ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlama anlamında bu programı çok önemsiyoruz. Zengin mutfağımızı yaşarsak, yaşatırsak gelecek nesillerimizin sağlıklı beslenme ve sağlıklı gıdalara ulaşması noktasında çok önemli bir yol kat etmiş oluruz.”

Programa ayrıca; Midyat Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, Vali Yardımcımız Hasan Kurt, Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Turabdin ve Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş, Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Ayhan Gök, Kamu Kurum ve Kuruluşları Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşları Yöneticileri ve vatandaşlarımız katıldı.

Buradaki programdan sonra Vali Akkoyun, beraberindeki İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu ve İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday ile birlikte Anıtlı Jandarma Karakol Komutanlığını ziyaret ederek görevi başındaki Jandarmalarla bir araya geldi.