Türk: Taşınmazların iadesi için hukuki süreç başlatılacak

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Devrim Demir ve Ahmet Türk, belediyenin güncel durumu hakkında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Türk: Taşınmazların iadesi için hukuki süreç başlatılacak
Türk: Taşınmazların iadesi için hukuki süreç başlatılacak
Selman Güneş
  • Yayınlanma25 Mayıs 2024 10:21

Eş başkanlar, şu ana kadar tespit edilen belediyenin 4 milyar 875 milyon 802 bin borcu olduğunu açıklayarak, “Belediyemizin devredilen taşınmazlara ihtiyacı var. Haksız bir şekilde devredilmiş. Belediye mağdur durumda bırakılmış. Meclis kararlarıyla devredilen veya satılan belediyenin gayrimenkulleriyle ilgili bizler meclis kararlarımızı açacağız. Gerekirse mahkemeye gideceğiz. Taşınmazların iadesi için hukuki süreç başlatılacak” dedi.

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Devrim Demir ve Ahmet Türk, ulusal ve yerel basın mensuplarıyla özel bir otelde kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Basın toplantısında eş başkanların yanı sıra Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Raci Bilici, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları ve MARSU Genel Müdürü Mehmet Kılıç hazır bulundu.

Toplantıda ilk önce konuşan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Devrim Demir, “Yine bakıyoruz ki, gerek bu şehirde yapılan kültürel ve sanatsal festivallerde, gerçekten toplumun hafızası olanlar, tamamen ortadan kaldırılmış, yerine toplumla alakası olmayan festivaller yapılmıştır. Örneğin Nusaybin’de iki defa Hamsi Festivali yapıldı. Gerçekten de bu festivallerin toplumsal hafızayla hiç bir alakası yoktur. Yani denizin olmadığı bir şehirde böyle bir festivalin yapılmasının anlamı yoktur. Aynı şekilde bütün kültürel faaliyetlerin önü kapatılmaktadır. Bu şekilde toplumu hafızasız bırakarak, onu kültüründen, varlığından ve kendisi olmaktan uzaklaştırmak istiyorlar” dedi.

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk ise, 31 Mart seçimlerinden sonra 150 milyon paranın belediye hesabında olduğunun ifade edildiğini hatırlatarak, “Evet, doğrudur 150 milyon hesapta para var; ama 5 Nisan’da gittiği zaman bizler mazbatayı aldıktan sonra işçi ve memurların 115 milyon maaşını ödememişler. Bunu ödediği zaman zaten 20-25 milyonluk bir para kalıyor. Ama sanki kasada para varmış gibi gösteriyor. Yine elektrik borçlarının olmadığını söylüyorlar. Oysa bize 8 Mayıs’ta MARSU’ya Dicle Elektrik Müdürlüğünden gelen bir yazı var. Ve şunu söylüyor. 393 milyon lira borcunuzun olduğunu, 170 milyon lirada bu borçtan dolayı eklenen faiz var. Yani toplam 550 milyonu aşan bir borç var. 8 Mayıs’tan bugüne kadar her gün 15 milyon faiz üzerine geliyor. Şu an toplam 600 milyon civarında Dicle Elektriğin borcu var” dedi.

Türk, 8 Mayıs’ta elektriklerinin kesilmesi ile tehdit edildiklerini sözlerine ekleyerek, aradan 10 gün geçtikten sonra elektriklerin kesildiğini belirtti. “Ve biz bunun bir keresinde 3 milyon bir keresinde 10 milyon yatırarak elektriklerin kesilmemesi konusunda tartışmalardan sonra kesintilere son veriliyor.” diyen Türk, şöyle devam etti: “Şimdi 600 milyon borç oluşmuşsa biz 7 Nisan’da göreve başlamışız. 41 günlük belediye başkanlığı dönemimde 600 milyon borç olabilir mi? Şimdi diyor ki geldiklerinden sonra bu borç oluşmuş. Yani 600 milyonluk borç 41 gün içinde oluşmuş. Hangi akıl kabul eder hangi mantık kabul eder. Ki belgeleriyle konuşuyoruz. Daha önce de geldiğimizde kayyumların tahribatlarını belgelerle ortaya koyduk. Yine bu dönemde Denizbank, Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankasından krediler alınmış. Denizbank 97 milyon 500 bin, Halkbank 160 milyon, Vakıfbank 320 milyon, Ziraat Bankasından da 350 Milyon krediler çekilmiş.”