Tarihi Kümbet kaymakamlık personeli tarafından temizlendi

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 12’nci yüzyılda Artuklu beyliği tarafından yaptırılan Şahkulubey Kümbeti avlusunda vatandaşlar tarafından atılan çöplerle dolmuştu. Kıızltepe Kaymakamlığı personelince Kümbet temizlendi.

Tarihi Kümbet kaymakamlık personeli tarafından temizlendi
Tarihi Kümbet kaymakamlık personeli tarafından temizlendi
Selman Güneş
  • Yayınlanma6 Temmuz 2024 16:23

Artuklular döneminin önemli tarihi yapılardan biri olan ŞahkuluBey Kümbeti, Kızıltepe Yeni Mahallede bulunuyor. Tarihi ve kültürel anlamda Kızıltepe’nin nadide eserlerinden olan kümbet 12.yüzyılda Artuklu beyliği tarafından yapıldı.

Günümüze kadar gelen eserde bazı hasarların oluşması üzerine 2021 yılında restorasyon çalışması yapıldı. Çalışmalar sırasında tarihi kümbetin iç kısmında 3 mezar bulunmuştu. Mezarların hangi döneme ait olduğu bilinmemektedir.


Tarihi kümbetin avlu kısmında oluşan çöpler vatandaşın tepkisine neden oluyordu. Mahalle sakinleri belediye ekiplerinin gelip çöpleri temizlemelerini talep etti. Vatandaşlar, daha önce de çöplerin temizlenmesi için şikayet ettiklerini ancak netice alamadıklarını belirtmişti.


Çıkan haberlerin ardından Kızıltepe Kaymakamlığı konuya duyarsız kalmayarak, kümbetin temizlenmesi için gerekli çalışmaları yaptırdı. Kaymakamlık personeli avluda bulunan çöpleri ve yabani otları temizledi.