Tarih Çarşılarda Çalışmaların Yüzde 70’i tamamlandı 

Mardin Büyükşehir Belediyesi, medeniyetler şehri Mardin’in tarihi dokusunu ortaya çıkartmak ve tarihi yeniden yaşatmak için başlatmış olduğu Tarihi Çarşıların Canlandırılması Projesi’nin 2. çalışmalarının yüzde 70’i tamamlandı. Mardin Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı KUDEM Şube Müdürlüğü tarafından, merkez Artuklu ilçesi kentsel sit alanı içerisinde yer alan tarihi çarşıların canlandırılması için başlatılan Tarihi Çarşıların Canlandırılması […]

Tarih Çarşılarda Çalışmaların Yüzde 70’i tamamlandı 
Tarih Çarşılarda Çalışmaların Yüzde 70’i tamamlandı 
Selman Güneş
  • 11 Şubat 2022 23:54

Mardin Büyükşehir Belediyesi, medeniyetler şehri Mardin’in tarihi dokusunu ortaya çıkartmak ve tarihi yeniden yaşatmak için başlatmış olduğu Tarihi Çarşıların Canlandırılması Projesi’nin 2. çalışmalarının yüzde 70’i tamamlandı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı KUDEM Şube Müdürlüğü tarafından, merkez Artuklu ilçesi kentsel sit alanı içerisinde yer alan tarihi çarşıların canlandırılması için başlatılan Tarihi Çarşıların Canlandırılması Projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Şanlıurfa Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanana proje kapsamında daha önce 12 çarşının cephe iyileştirme ve sokak sağlıklaştırılması yapılmıştı.
Eski Demirciler (Ayakkabıcılar), Kuyumcular, Baharatçılar, Şapkacılar, Kasaplar, Marangozlar ve Kazancılar-Yemeniciler Çarşısında olmak üzere 7 çarşıda 2. Etap çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor.
Cephe yenileme, derz ve sıva işleri bitti. Tenteneler takıldı, geleneksel ahşap kapıların takımı, otomatik, ahşap camekânlar, alüminyum kepenkler, ahşap kepenkler ve ahşap tabelalar takılmaya devam ediyor, aydınlatma ve peyzaj çalışmaları yapılacak.
Yüzde 70’i bitmiş proje tamamlandığında, tarihi kente ayrı bir güzellik katacak.