Taçsız kraliçe Ayşe Şan ölümünün 24. yılında anılıyor

Sanatına ilk adım attığı yıllarda kadın kimliğinden kaynaklı baskılarla karşılaşan Kürt sanatçı Ayşe Şan’ın ölümünün üzerinden 24 yıl geçti. “Taçsız kraliçe” olarak bilinen Ayşe Şan, Kürtçenin yasak olması nedeniyle çalıştığı radyoda iki yıl boyunca Türkçe şarkılar seslendirmek zorunda kaldı. Eyşe Şan 1938 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldi. Kürt dengbêj. Eyşana Kurd, Eyşe Xan, Eyşana Eli isimleriyle […]

Taçsız kraliçe Ayşe Şan ölümünün 24. yılında anılıyor
Taçsız kraliçe Ayşe Şan ölümünün 24. yılında anılıyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma19 Aralık 2020 15:48
  • Güncelleme19 Aralık 2020 22:24

Sanatına ilk adım attığı yıllarda kadın kimliğinden kaynaklı baskılarla karşılaşan Kürt sanatçı Ayşe Şan’ın ölümünün üzerinden 24 yıl geçti. “Taçsız kraliçe” olarak bilinen Ayşe Şan, Kürtçenin yasak olması nedeniyle çalıştığı radyoda iki yıl boyunca Türkçe şarkılar seslendirmek zorunda kaldı.

Eyşe Şan 1938 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldi. Kürt dengbêj. Eyşana Kurd, Eyşe Xan, Eyşana Eli isimleriyle de tanınır. Bir dengbejin kızı olarak doğdu. Müzk hayatına Gaziantep’te adım attı. Gaziantep, İstanbul, Almanya, Bağdat ve İzmir’de yaşadı. Türkçe ve Kürtçe şarkılar söyleyerek radyolarda çalıştı, konserler verdi ve kasetler doldurdu. Annesi dışında ailesinin tamamının müzikle ilgilenmesine karşı çıkması nedeniyle doğduğu şehre vasiyetine rağmen öldükten sonra da dönemedi. Almanya’da bir çocuğunu kaybetti, daha sonra üç çocuğu daha oldu.

18 Aralık 1996’da İzmir’de kanser nedeniyle öldü. Doğduğu şehre gömülmeyi vasiyet etti, ancak bu yerine getirilemedi.