Süryani Ortodokslarda Nuhomo Bayramı

Süryani Ortodoksların coşkuyla kutladığı Nuhomo (Diriliş – Paskalya) Bayramı, İsa Mesih’in çarmıha gerildikten 3 gün sonra dirilmesi maksadıyla kutlanır. Turabdin’le beraber dünyanın birçok yerinde yaşayan ve eski kilise takvimini kullanan Süryani Ortodokslar, her yıl bahar aylarında Paskalya yortusunda 50 gün boyunca oruç tutarlar. Oruçları her gün akşam namazına kadar sürer, daha sonra da perhiz ile […]

Süryani Ortodokslarda Nuhomo Bayramı
Süryani Ortodokslarda Nuhomo Bayramı
Selman Güneş
  • Yayınlanma3 Mayıs 2021 18:58

Süryani Ortodoksların coşkuyla kutladığı Nuhomo (Diriliş – Paskalya) Bayramı, İsa Mesih’in çarmıha gerildikten 3 gün sonra dirilmesi maksadıyla kutlanır.

Turabdin’le beraber dünyanın birçok yerinde yaşayan ve eski kilise takvimini kullanan Süryani Ortodokslar, her yıl bahar aylarında Paskalya yortusunda 50 gün boyunca oruç tutarlar. Oruçları her gün akşam namazına kadar sürer, daha sonra da perhiz ile sürdürürler.

Avrupa Süryaniler Birliği (ESU), Süryani Ortodoks’ların kutladığı Nuhomo Diriliş Bayramı’nın tüm insanlığa barış ve daha iyi bir gelecek getirmesi mesajını içeren yazılı bir açıklama yayınladı.

Dünyanın birçok yerine dağılan Süryani Ortodoks’lar bugün 50 gün boyunca tuttukları oruçlarını açarak İsa Mesih’in Diriliş Bayramı Nuhomo’yu kutluyorlar. Avrupa Süryaniler Birliği (ESU) de yayınladığı yazılı açıklamayla tüm Süryani Ortodoks’ların Nuhomo Bayramı’nı kutlayarak, “Paskalya’nın bu gününde Süryani halkı ve dünyanın dört bir yanındaki Hıristiyanlar için hayırlı, huzurlu, sağlıklı bir gün ve bayramlar diliyoruz” mesajını verdi.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’ın talimatları doğrultusunda, pandemi kurallarına uygun şekilde, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı ekipler, kent genelinde yaşayan Süryani vatandaşları ziyaret etti.

Ekipler, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Demirtaş’ın mesaj ve selamlarını ileterek bayramlarını kutladı. Paskalya Bayramı dolayısıyla Süryani vatandaşlara çeşitli hediyeler takdim edildi.  

Vali Demirtaş, dinlerin ve dillerin şehri Mardin’de tüm kesimlerin dini ve manevi günlerinde yanlarında olduklarını belirtti.

Vali Demirtaş, “Şehrimizde Süryani vatandaşlarımızın Paskalya Bayramı’nı kutlamaktayız. Bu nedenle biz de Büyükşehir Belediyesi olarak onların bu manevi günlerinde yanlarında olmak istedik. Süryani hemşerilerimizi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı olarak evlerinde ve kiliselerde ziyaret ederek mutluluklarına ortak olduk. İlimizde bu tür özel günlerde vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi. 

Süryani vatandaşlarımız Mardin Büyükşehir Belediyesinin bu duyarlılığından dolayı Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Demirtaş’a teşekkür ettiler.