Suriyeli heykeltıraşın eserleri göz kamaştırıyor

Mardin Kızıltepe’de yaşayan Suriyeli heykeltıraş Ahmet Şahin, geçimini sağlamak için inşaatlarda duvar sıvama işini yapıyor. Ülkesindeki iç savaştan 8 yıl önce kaçarak Kızıltepe’ye gelen 4 çocuk babası Ahmet Şahin, yıllardır heykel sanatıyla uğraşıyor. Suriyeli heykeltıraş, tel ve çimentodan çeşitli hayvan figürlerini yapıyor. Birbirinden güzel eserler ortaya çıkaran Ahmet Şahin, savaştan kaçarken bir çok eserini Suriye’de […]

Suriyeli heykeltıraşın eserleri göz kamaştırıyor
Suriyeli heykeltıraşın eserleri göz kamaştırıyor
Selman Güneş
  • 11 Ocak 2022 07:33

Mardin Kızıltepe’de yaşayan Suriyeli heykeltıraş Ahmet Şahin, geçimini sağlamak için inşaatlarda duvar sıvama işini yapıyor.

Ülkesindeki iç savaştan 8 yıl önce kaçarak Kızıltepe’ye gelen 4 çocuk babası Ahmet Şahin, yıllardır heykel sanatıyla uğraşıyor.

Suriyeli heykeltıraş, tel ve çimentodan çeşitli hayvan figürlerini yapıyor. Birbirinden güzel eserler ortaya çıkaran Ahmet Şahin, savaştan kaçarken bir çok eserini Suriye’de bırakmış.

Suriye’deyken yaptığı eserleri satarak geçimini sağlayan Şahin, Kızıltepe’ye yerleşince sadece inşaatlarda sıva işlerini yaparak geçimini sağlıyor.

Şahin, Türkiye’de de eserlerinin beğenildiğini ama eserlerini satamadığını söylüyor. Şahin, “Ben bu eserleri yaparak zevk alıyorum, çocukluğumdan beri bunlarla uğraşıyorum. İnternetten bulduğum yabancı heykeltıraş videolarına bakarak aynılarını yapmaya çalışıyorum. Suriye’de çok gazal yapıyordum. Üzerine televizyon da indiriyordum. Yunus balığı yapıyordum, akrabalarıma, arkadaşlarıma veriyordum. Irak’ta da iyi buçuk yıl kaldım, orda da yunus balığı yaptım, ağızlarından su akıyordu. Her birini 100 dolara satıyordum.” dedi.

Yaptığı eserleri nasıl yaptığını anlatan Şahin, “Bunların kalıplarını demir ve telle örüyorum. Üzerlerini kat kat çimentoyla kaplıyorum. Sonra boyayarak renk veriyorum.” diye konuştu.

Ahmet Şahin’in eserlerini görenler güzel tepkiler veriyor.