Sultan’a yüzük hediye etmek akademik başarıyı getirir mi?

Mardin Artuklu Üniversitesi “Dünyanın En Uzun İnsanına MAÜ Telkari Atölyesinden Özel Yüzük” başlıklı bir haberi basınla paylaştı. Ancak geçtiğimiz aylarda 2023-2024 eğitim yılı Türkiye’nin en iyi üniversiteleri 2024 listesi açıklanmıştı ve  Mardin Artuklu Üniversitesi 188 üniversite arasında 168’inci olmuştu. Akademik başarılardan ziyade magazinsel haberlerle gündem olmaya çalışan üniversiteye tepkiler gelmeye devam ediyor.

Sultan’a yüzük hediye etmek akademik başarıyı getirir mi?
Sultan’a yüzük hediye etmek akademik başarıyı getirir mi?
Haber Merkezi
  • Yayınlanma13 Şubat 2024 09:44

Mardin’li Sultan Kösen’e Mardin Artuklu Üniversitesi telkari atölyesinde hazırlanan özel gümüş yüzük Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar tarafından hediye edildi. Tasarımı da  Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’a ait olan yüzüğün taş dizaynı İbrahim Cihan usta, işçiliği ise Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat Telkari Atölyesi telkâri ustası Murat Aslan tarafından yapıldı.

Özcoşar, dünyanın en büyük ellerine sahip Sultan’a üniversitemiz atölyelerinde yapılan telkari yüzüğün çok yakıştığını söyledi.
Sultan Kösen de 15 yıldır elinde tuttuğu dünyanın en uzun boylu insanı unvanıyla yeniden yer aldığı 2024 Guiness Rekorlar Kitabını Rektör Özcoşar’a hediye etmeyi ihmal etmedi.

Peki bu magazinsel haberi bir kenara bırakacak olursak kadim bir coğrafyada kurulan Mardin Artuklu Üniversitesi’nin akademik başarısı hangi aşamada ona bakalım.“University Ranking by Academic Performance” (URAP) ‘ın 2023-2024 eğitim yılı için açıkladığı listede Mardin Artuklu Üniversitesi 188 üniversite arasında 168’inci oldu.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı tarafından yapılan araştırmalar sonucunda 2023-2024 yılı en iyi üniversite sıralamaları belli olurken, Üniversitelerin sıralaması; yayınlanan makale puanı, bilimsel doküman puanı, doktora puanı, öğretim üyesi/öğrenci sayısının total puanına göre belirlendi.

Hazırlanan rapora göre; Türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralamasında 183 üniversite arasında ilk 10’da şu üniversiteler yer aldı:

Koç Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa .

188 üniversite arasında Mardin Artuklu Üniversitesi ise, önceki yıl 168’inci sırada yer almasına rağmen bu yıl 5 puan daha gerileyerek 173’üncü sırada yer aldı.

Artuklu Üniversitesi’nin gerisinde ise sadece 15 üniversite yer alması dikkat çekti.

Akademik başarılardan ziyade magazinsel haberlerle gündem olmaya çalışan üniversiteye tepkiler gelmeye devam ediyor.