Sosyal medya düzenlemesinde tartışmalı yasa kabul edildi

Hükümetin “dezenformasyonla mücadele”, muhalefetin “sansür” yasası dediği kanun teklifinde tartışmalı 29’uncu madde kabul edildi. Madde, “gerçeğe aykırı” bilgi yayanlara üç yıla kadar hapis cezası öngörüyor. TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Basın Kanunu’nun kritik maddesi olan 29. madde AK Parti ve MHP oylarıyla kabul edildi. Söz konusu maddeye göre, “gerçeğe aykırı bilgiyi alenen yayan kişi” 1 yıldan […]

Sosyal medya düzenlemesinde tartışmalı yasa kabul edildi
Sosyal medya düzenlemesinde tartışmalı yasa kabul edildi
Selman Güneş
  • 13 Ekim 2022 19:34

Hükümetin “dezenformasyonla mücadele”, muhalefetin “sansür” yasası dediği kanun teklifinde tartışmalı 29’uncu madde kabul edildi. Madde, “gerçeğe aykırı” bilgi yayanlara üç yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Basın Kanunu’nun kritik maddesi olan 29. madde AK Parti ve MHP oylarıyla kabul edildi.

Söz konusu maddeye göre, “gerçeğe aykırı bilgiyi alenen yayan kişi” 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilecek.

Söz konusu maddede şu ifadeler yer alıyor: “Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.”

Muhalefet partileri ve basın örgütleri, sosyal medyadaki eleştirel paylaşımların “dezenformasyon” olarak suçlanabileceği uyarısında bulunarak “gerçeğe aykırı” ibaresinin muğlak ve ucu açık olduğuna dikkat çekiyor.