Soğuk baklavaya ramazanda talep arttı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde tatlı ustaları tarafından bin bir zahmetle yaz mevsimine özgü hazırlanan soğuk baklava, ramazanda sıcak havaların artmasıyla birlikte diğer tatlılara göre hafif olduğu için yoğun talep görüyor. Hamuru ince ince açılıyor, içerisine fıstık konulan baklava tepsilerine tereyağı sürülen tepsiler fırına atılıyor. Tepside pişirilen baklava biraz soğuduktan sonra yağ ve şeker oranı düşük şerbeti […]

Soğuk baklavaya ramazanda talep arttı
Soğuk baklavaya ramazanda talep arttı
Selman Güneş
  • Yayınlanma23 Nisan 2021 12:27
  • Güncelleme23 Nisan 2021 14:20

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde tatlı ustaları tarafından bin bir zahmetle yaz mevsimine özgü hazırlanan soğuk baklava, ramazanda sıcak havaların artmasıyla birlikte diğer tatlılara göre hafif olduğu için yoğun talep görüyor.

Hamuru ince ince açılıyor, içerisine fıstık konulan baklava tepsilerine tereyağı sürülen tepsiler fırına atılıyor. Tepside pişirilen baklava biraz soğuduktan sonra yağ ve şeker oranı düşük şerbeti sütle hazırlanan soğuk baklavanın üzerine çikolata tozu serpiliyor ve servise hazır hale getiriliyor. Kızıltepe’de sıcak havaların artmasıyla birlikte hafif olduğu için vatandaşlar ramazanda soğuk baklavaya daha çok ilgi gösteriyor.


40 yıldan beridir baklava sektöründe olan Aziz Usta, Kızıltepe’de 2012’den beri hizmet veriyor. Aslen Gaziantepli olan baklava Ustası Ahmet Uğur ve ekibi Kızıltepe’de iftar sofralarını süsleyen soğuk baklava için yoğun talebe yetişmeye çalışıyor. “Ramazan ayındayız soğuk baklavaya çok talep var. Biliyorsunuz burası çok sıcak. Kızıltepe bölgesinde de Aziz usta olarak soğuk baklavayı biz yapıyoruz. Ramazan da siparişi geliyor. Tezgahta da satıyoruz. Diyarbakır, Cizre, Mardin Urfa’ya da gönderiyoruz.” dedi.


Satışlar 3 kat arttı

Baklava ustaları soğuk baklavanın artık dondurmanın yerini tuttuğunu söylüyor İşletmenin tatlı ustalarından olan Serhat Aydın, “Burada ikilim sıcak olduğu için soğuk baklavayı diğer baklavalara göre 3 kat daha çok satıyoruz. Ramazan ayında yoğun olduğumuz için takviye alıyoruz. Ustalarımızın yetiştiremediği zamanlar oluyor. Uykusuz olduğu zamanlar oluyor. Öbür baklavadan farkı daha hafif olması, içeriğinin süt olması, sadece şeker değil. Şeker yazın herkesin tercihi değil. Hem içeriğinin süt olması hem de soğuk olması biraz daha insanların tercihi olabiliyor. Artık dondurma niyetine insanlar yaz aylarında dondurmaya yöneliyorsa bu da soğuk olarak dondurmanın yerini tutabiliyor.” şeklinde konuştu.

Aziz Usta’nın Kızıltepe serüvenini anlatan Aydın, “Aziz Usta yaklaşık 10 yıldır Kızıltepe’de var. Markamızın Kızıltepe2de bir mazisi var, buraya kök salmış bir markadır. Bizi sosyal medyadan da takip edebilirler. Şu pandemi döneminde zorlansak da çok şükür müşterilerimiz bizi yalnız bırakmıyor. İşimizin başındayız.” açıklamasını yaptı.