Sirac Bêkes Kimdir?

Sirac Bêkes, 1961 yılında Mardin’e bağlı Şeyhlerin Köyü Suriye Hududu’na yakın Kürtçe adıyla Dibeke Köyünde dünyaya geldi.  Fakir bir ailenin çocuğuydu. İlk başta Karaşike, Qasra Qalendera, Bigedike ve ondan sonra Ceylanpınar’a göç ettiler. Öğretmenleri onu çok seviyordu. Çok güzel yanık bir sesi vardı. Sınıf öğretmeni güzel saz çalardı ve oda Öğretmenine eşlik ederdi, bütün öğretmenleri […]

Sirac Bêkes Kimdir?
Sirac Bêkes Kimdir?
Selman Güneş
  • Yayınlanma20 Şubat 2021 20:11
  • Güncelleme20 Şubat 2021 20:21

Sirac Bêkes, 1961 yılında Mardin’e bağlı Şeyhlerin Köyü Suriye Hududu’na yakın Kürtçe adıyla Dibeke Köyünde dünyaya geldi.  Fakir bir ailenin çocuğuydu. İlk başta Karaşike, Qasra Qalendera, Bigedike ve ondan sonra Ceylanpınar’a göç ettiler.

Öğretmenleri onu çok seviyordu. Çok güzel yanık bir sesi vardı. Sınıf öğretmeni güzel saz çalardı ve oda Öğretmenine eşlik ederdi, bütün öğretmenleri dersleri bırakıp onu dinlerdi. Öğretmen tatilde ona kaset yapma teklifinde bulundu. Babası kabul etmedi.  Ortaokulu bitirdikten sonra babası onu okuldan çıkardı. Hocasından birkaç günlüğüne sazını ödünç aldı. Saz öğrenme hevesindeydi. Babası sazı görünce kırdı, bağırarak “çingene mi olacaksın?” Dedi.

Sesi yanık olduğu için bütün onu tanıyan kişiler, onu evine davet edip dinlerdi. Amcası onu TRT Diyarbakır Radyo’suna kaydetti.  Babası duyunca yine engel oldu.  Sebebine gelince “meşhur olursa oğlumu kaybederim” korkusuyla oluyordu. Ama kendisi yine de pes etmedi. Saz çalmayı öğrendi. Sevdiği biri vardı ve birbirlerini de çok seviyorlardı.  Kendisi birkaç kez gidip annesinden istedi fakat annesi “ben kızımı bir çulsuza vermem, bir memur veya bir öğretmene vereceğim” dedi ve onu da bir öğretmene verdi, 18 yaşında görücü usulüyle onu evlendirdi.

Bu olaydan sonra, Kızıltepe’ye yerleşti ve ismini Bêkesim diye herkese hitap ettirdi. Çünkü çok yoksulluk çekti. Destek çıkan olmadı ona. Karmaşık duygularla beste yazmaya başladı. Bêkes Siraç, adıyla 1986 yılında “Eşka Dila Zore” eserini, kasetini amatörce çıkardı.

Normal bir kayıt olmasına rağmen binlerce kaseti satıldı. Ne yazık ki hiçbir faydasını göremedi. Sadece ismi vardı kendisi yoktu. Müzisyenimiz geçinme mücadelesi içindeydi. Köyde kuru bağlamayla, bir düğünde sahne aldı, orada çok sevildi. Ali Karadeniz, adında biri ona ağabeylik yaptı, destek çıktı. Ona orkestra aldı. Böylece beste yazmaya devam etti. On üç tane kaset yaptı. Sekiz korsan, beş tane de orijinal kaset çıkardı. Yine bazı sıkıntılar nedeniyle memleketinden ayrılıp, İstanbul’a geçici olarak yerleşti. 2011 tarihinde “Eşka Dila” adlı parçasını dinleyicilerine asıl bestekârını tanıtmak için Diyarbakır’a gelmek amacıyla, sabahın 4’ünde Sabiha Gökçen Havalimanı’na gidiyorlardı.

Arabanın içinde dört kişiydiler. Tam havalimanına varmak üzereyken, çok feci bir kaza geçirdiler. Bu kazada Békes Siraç, eşini kaybetti. Bêkes, 7 sene sonra 2. Evliliğini gerçekleştirdi.

Günümüzde Siraç Bêkes yaşamını Kızıltepe’de devam ettirmektedir.

office 2013 lisans satın al