Sıfır cep telefonu fiyatlarında düşüş yaşanabilir

Bilindiği üzere geçen yıl kullanılmış cep telefonları ve tabletlerin Ticaret Bakanlığınca onaylı “yenileme merkezleri”nde yenilenmesi şartı getirilmişti. Bakan Varank geçtiğimiz günlerde yenileme merkezi olarak başvuran bir firmaya ilk belgenin verildiğini açıkladı. Uzmanlar ise bu gelişmelerin cep telefonu fiyatlarında düşüşü tetikleyeceğini belirtiyor. 2. el telefonların bu zamana kadar garanti ve yenileme noktasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle çok […]

Sıfır cep telefonu fiyatlarında düşüş yaşanabilir
Sıfır cep telefonu fiyatlarında düşüş yaşanabilir
Selman Güneş
  • Yayınlanma10 Haziran 2021 10:00

Bilindiği üzere geçen yıl kullanılmış cep telefonları ve tabletlerin Ticaret Bakanlığınca onaylı “yenileme merkezleri”nde yenilenmesi şartı getirilmişti. Bakan Varank geçtiğimiz günlerde yenileme merkezi olarak başvuran bir firmaya ilk belgenin verildiğini açıkladı. Uzmanlar ise bu gelişmelerin cep telefonu fiyatlarında düşüşü tetikleyeceğini belirtiyor.

2. el telefonların bu zamana kadar garanti ve yenileme noktasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle çok ciddi talep görmemekteydi. Bu gelişme ile beraber 2. El telefonlar yenilenerek 0’a yakın bir standarta kavuşacağı ve garanti kapsamına alınacağından dolayı sıfır telefonlarla rekabet içine gireceğini ve telefon fiyatlarındaki düşüşü tetikleyeceğini ön görüyor.

Bu konuda https://www.teknosehir.com firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ertaş ile yaptığımız söyleşide, fiyatların uzun süredir dolar kuru nedeniyle yüksek olduğunu, ancak bu gelişmelerin cep telefonu üreticilerinin yenilenmiş telefonlarla rekabetini artıracağını ve ister istemez bir fiyat düşüşü yaşanacağını söyledi. Zira Ülkede her ne kadar vergiler yüksek olsa da, sıfır cep telefonlarındaki kar marjının distribütör seviyesinde karlı olduğunu ve bu kar marjının firmalar tarafından rekabet edebilmek adına daraltılacağını savundu.