Şehriban’a Kurdi Kimdir, Nerelidir?

Şehribana Kurdi 1973 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Kurdi aslen Mardin’in Kızıltepe ilçesindendir. Şehribana Kurdi’nin baba tarafı Xursa Neve, anne tarafı Diyarbakır Çınar ilçesindendir. Şehriban, Ömeriyan aşiretindendir. Ömeriyan Aşireti bölgenin en önemli Aşiretlerinden olup, bu aşiretin içinden Miradê Kinê gibi tarihe mal olmuş bir cok sanatçı yetişmiştir. Şehribana Kurdi 1983 yılında İzmir’de yapılan bir ses yarışmasında […]

Şehriban’a Kurdi Kimdir, Nerelidir?
Şehriban’a Kurdi Kimdir, Nerelidir?
Selman Güneş
  • Yayınlanma14 Şubat 2021 21:48
  • Güncelleme14 Şubat 2021 22:10

Şehribana Kurdi 1973 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Kurdi aslen Mardin’in Kızıltepe ilçesindendir.

Şehribana Kurdi’nin baba tarafı Xursa Neve, anne tarafı Diyarbakır Çınar ilçesindendir. Şehriban, Ömeriyan aşiretindendir. Ömeriyan Aşireti bölgenin en önemli Aşiretlerinden olup, bu aşiretin içinden Miradê Kinê gibi tarihe mal olmuş bir cok sanatçı yetişmiştir.

Şehribana Kurdi 1983 yılında İzmir’de yapılan bir ses yarışmasında yaklaşık 32 kişinin arasında birinci seçildi. Bu yarışma Halk Müziği dalında idi ve Şehriban „Ben Doğarken Ağlamışım“ adlı şarkıyı okuyarak birinci olmuştu.

Şehriban, 1987’de okulda ve aile içi eğlencelerde şarkı söylemeye başladı.Profesyonel anlamda da 1991 yılında sanat dünyasına adım atmıştır ve ilk kaseti olan „Ez Keçim Keça Kurdame“ yani „Ben Bir Kürt Kızıyım“ isimli eseri ile büyük bir çıkış yaptı.Bu eserinden bir yıl önce profesyonel hocalardan şan dersleri (ses kulanımı) aldı ve gırtlağını ustaca kullanmayı öğrendi.

Şehribana Kurdi 1994’ten beri Almanya’da yaşamaktadır.