Sedat Ayyıldız: Çiftçi önünü göremezse buğday üretimi yapılamaz

TMO’nun henüz buğday alım fiyatını açıklamaması büyük bir belirsizliği beraberinde getiriyor. Kızıltepe Ziraat Odası Genel Sekreteri Sedat Ayyıldız, “Devletin açıklayacağı yeni fiyat 6 bin TL ve aşağısı olursa çiftçiler ciddi zarar eder. Üretime girme durumu olmaz.” dedi. Sektör temsilcileri yıllar içerisinde tahıl üretiminin azaldığını belirtiyor. Türkiye’de ekilen toplam tahıl alanı içinde en fazla yeri yüzde […]

Sedat Ayyıldız: Çiftçi önünü göremezse buğday üretimi yapılamaz
Sedat Ayyıldız: Çiftçi önünü göremezse buğday üretimi yapılamaz
Selman Güneş
  • 29 Mayıs 2022 18:56

TMO’nun henüz buğday alım fiyatını açıklamaması büyük bir belirsizliği beraberinde getiriyor. Kızıltepe Ziraat Odası Genel Sekreteri Sedat Ayyıldız, “Devletin açıklayacağı yeni fiyat 6 bin TL ve aşağısı olursa çiftçiler ciddi zarar eder. Üretime girme durumu olmaz.” dedi.

Sektör temsilcileri yıllar içerisinde tahıl üretiminin azaldığını belirtiyor. Türkiye’de ekilen toplam tahıl alanı içinde en fazla yeri yüzde 44’lük payı ile buğday kaplıyor. Yine TÜİK rakamlarına göre, 2017 yılında toplam tahıl üretimi 36 milyon 133 bin ton olurken, bunun içinde buğday üretimi 21 milyon 500 bin ton oldu. 2021 yılına geldiğimizde toplam tahıl üretimi 31,9 milyon tona, buğday üretimi de 17,7 milyon tona geriledi. Kısacası son beş yılda toplam tahıl üretiminde 4 milyon ton, buğdayda da 3,5 milyon ton kayıp yaşandı.

TMO’nun henüz buğday alım fiyatını açıklamamış olması da çiftçiyi strese sokuyor

Kızıltepe Ziraat Odası Genel Sekreteri Sedat Ayyıldız, Kızıltepe’de 1 milyon hektar işlenebilir tarım arazisi olduğu bilgisini veriyor. 2021 yılında 1 milyon hektarlık alanın 900 bin hektarında buğday üretimi yapıldığını söyledi Ayyıldız, “Çiftçiler şu anki piyasa fiyatları ile satış yapsalar belki bir kazanç elde edebilirler. Devletin açıklayacağı yeni fiyat 6 bin TL ve aşağısı olursa çiftçiler ciddi zarar eder. Üretime girme durumu olmaz. Çiftçi önünü göremezse ve devlet tarafından iyi şekilde sübvanse edilmediği noktada buğday üretimi yapılamaz” açıklamasını yaptı.