“Saman kripto para olayına döndü”

Bereketli hilal olarak adlandırılan Mezopotamya toprakları şiddetli kuraklık yaşıyor. Kuru tarım arazilerinin yüzde 90’ı neredeyse ürün vermeden kurudu. Mahsül gelmeyince  tarlada kalan saman bu sefer kıymete bindi. Kızıltepe Ziraat Odası Sekreteri Sedat Ayyıldız, “Sap saman olayı bölgemiz de tabiri caiz ise kripto para olayına döndü.” dedi. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kuru arazi diye tabir edilen sulanmayan […]

“Saman kripto para olayına döndü”
“Saman kripto para olayına döndü”
Selman Güneş
  • Yayınlanma25 Mayıs 2021 07:16
  • Güncelleme25 Mayıs 2021 07:36

Bereketli hilal olarak adlandırılan Mezopotamya toprakları şiddetli kuraklık yaşıyor. Kuru tarım arazilerinin yüzde 90’ı neredeyse ürün vermeden kurudu. Mahsül gelmeyince  tarlada kalan saman bu sefer kıymete bindi. Kızıltepe Ziraat Odası Sekreteri Sedat Ayyıldız, “Sap saman olayı bölgemiz de tabiri caiz ise kripto para olayına döndü.” dedi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kuru arazi diye tabir edilen sulanmayan ekili toprakların yarısından fazlası şiddetli kuraklık etkisiyle başakta kurudu. Ülkenin tahıl ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayan bölgede sulu arazilerde de düşük rekolte bekleniyor. Yaklaşık 11 bin yıl önce insanlığın tarım yaptığı topraklar olarak bilinen Mezopotamya Ovasında çiftçi zor günler geçiriyor. Bereketli Mezopotamya ovasında kuru tarım arazilerinin yüzde 90’ı başakta kurudu. Ürün gelmeyince saman kıymete bindi.

Saman fiyatında yaşanılan belirsizlik ve spekülatif söylemler sebebiyle saman adeta altın çağını yaşıyor. Konuya değinen Kızıltepe Ziraat Odası Sekreteri Sedat Ayyıldız, “Hasat sezonun başlamasıyla beraber bir haftadır özellikle sap saman olayı bölgemiz de tabiri caiz ise kripto para olayına döndü. Piyasaya farlı aktörler işin içine girince spekülatif söylemler fiyatlar ortalık toz duman.” açıklamasını yaptı.

Ortada bir bir belirsizliğin olduğunu vurgulayan Sedat Ayyıldız, “Kimse beni yanlış anlamasın taraf değilim, amacım ukalalık ta değil. Öncelikle ben bir çiftçiyim, çiftçinin durumu ortada tabi ki de ürününün sapından samanın dan da kar elde edecek. Biçerdöver sahibi arkadaşlar sermaye bağlamış ekmek kapısı oda kazanacak. Saman işini meslek olarak yapan arkadaşlar da kazanacak.  Lakin; Çiftçi yıllardır anız yaktı samandan hiç bir gelir elde etmedi. Biçer parası ödedi. Bu gün şartlar değişti. Kazanacak ama insaflı ve fırsat kollamadan.

Biçerdöver sahipleri hakkaniyetli bir fiyat ile biçecek,  kar edecek ama fırsat kollamadan. Saman işi yapan arkadaş sermaye bağlamış iş makinası almış kar edecektir ama insaflı bir şekilde. Piyasada çok uçuk rakamlar, saatlik yükselen fiyatlar var.  Bence bu şekilde devam ederse daha önce dediğim gibi çiftçi, samancı, biçerci hepsi kaybedecektir.  İlimizde bu sektör için çalışma süresi 15 20 gündür. İşin içinde olanların dışında bu sezonda ne kazansam kardır mantığı ile spekülatif söylemler ile fiyat artıran veya bu olayı kullanarak fiyat yükselmeye çalışanlar emin olun bu şekilde devam ederse piyasa kitlenecektir.  Ben piyasada fiyat belirleme yetisine sahip değilim ama kimse kimseyi ezmesin her kes emeğinin karşılığını alsın kanaatindeyim. Çiftçi makul bir fiyat ile samancı hakkaniyetli bir fiyat ile biçerciye emeğinin karşılığını vermelidir. Her kese bol kazançlar diliyorum.” diye konuştu.