Said Yusuf kimdir?

Said Yusuf, Suriye’nin Kürt bölgesi olan Rojava’nın Kamışlı (Qamışlo) kentinde 1947 tarihinde dünyaya gelmiştir. Said Yusuf 50 yılı aşkın süredir müzikle ilgilenmiştir. Doğduğu yer olan Suriye’de sanatçıların şahı ünvanına sahipti. Zira hem seslendirdiği şarkılar ile hemde yaptığı onlarca beste ile Kürt müziğine adeta hayat vermiştir. Kürtçe’nin yanı sıra Arapça ve Türkçe şarkıları da seslendirmekeydi. Şivan […]

Said Yusuf kimdir?
Said Yusuf kimdir?
Selman Güneş
  • Yayınlanma22 Kasım 2020 19:05
  • Güncelleme22 Kasım 2020 19:06

Said Yusuf, Suriye’nin Kürt bölgesi olan Rojava’nın Kamışlı (Qamışlo) kentinde 1947 tarihinde dünyaya gelmiştir.

Said Yusuf 50 yılı aşkın süredir müzikle ilgilenmiştir. Doğduğu yer olan Suriye’de sanatçıların şahı ünvanına sahipti. Zira hem seslendirdiği şarkılar ile hemde yaptığı onlarca beste ile Kürt müziğine adeta hayat vermiştir.

Kürtçe’nin yanı sıra Arapça ve Türkçe şarkıları da seslendirmekeydi. Şivan Perwer, Aynur Doğan, Rojin gibi birçok sanatçı, Said Yusuf’un bestelerini seslendirmiştir. Said Yusuf‘un oğlu Zoro Seîd Yûsiv de kendisi gibi müzisyendir. Said Yusuf bir dönem TRT Kurdi’de Strana Xwe Bêje (Sen Türkünü Söyle) isimli ses yarışmasında jüri üyeliği de yapmıştır.

Said Yusuf

Said Yusuf, Kürtçe’nin yasak olduğu dönemde, şarkı ve türkü söyledikleri için başına gelenleri anlatırken yaşadığı bir duruma ilişkin şu olayı aktarmıştı: “Bundan 25 sene önceydi. Türkiyeli bir Kürt, Suriye’ye geldi. O zamanlar benim bir dükkânım vardı, kendi kasetlerim satılıyordu. Türkiyeli, bir kasetimi satın aldı. Sonra bir tornavida istedi benden. Gözlerimin önünde kaseti açtı. İçindeki şeridi çıkardı bir kâğıda sardı ve sonra ceketinin astarının arasına soktu. Sebebini sordum. Bana, ‘Üzerimde Kürtçe kaset görürlerse beni perişan ederler.”dedi.

Seid Yusuf 26 Şubat 2020 tarihinde akciğer kanseri tedavisi gördüğü İstanbul’da bir hastanede hayatını kaybetti.

Said Yusuf uzun süredir kanser tedavisi görüyordu. Cenazesi doğduğu yer olan Kamışlı (Qamışlo) şehrine götürüldü. 73 yaşında hayatını kaybeden Said Yusuf geride yıllardır söylenen ve söylenecek olan onlarca beste bıraktı.