Sahte içkiden sonra, sahte deterjan

Türkiye”de sahte içki gündemdeyken şimdi de sahte deterjan da gündeme geldi. Sahte deterjanlar deri hastalığından alerjiye kadar türlü türlü hastalığa yol açıyor. El yıkama, Coronavirus gibi enfeksiyonlardan korumakta ve mikropların yayılmasını engellemekteki en önemli adımlardan biri olarak öne çıkıyor. Ancak kullandığımız temizlik malzemelerine dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü sahteciler hijyenimize de el atıyor. Ucuza, merdiven altında […]

Sahte içkiden sonra, sahte deterjan
Sahte içkiden sonra, sahte deterjan
Selman Güneş
  • Yayınlanma18 Aralık 2020 19:11
  • Güncelleme18 Aralık 2020 19:12

Türkiye”de sahte içki gündemdeyken şimdi de sahte deterjan da gündeme geldi. Sahte deterjanlar deri hastalığından alerjiye kadar türlü türlü hastalığa yol açıyor.

El yıkama, Coronavirus gibi enfeksiyonlardan korumakta ve mikropların yayılmasını engellemekteki en önemli adımlardan biri olarak öne çıkıyor. Ancak kullandığımız temizlik malzemelerine dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü sahteciler hijyenimize de el atıyor. Ucuza, merdiven altında üretilen sahte deterjanlar deri hastalıklarından tutun, alerjiye kadar bir çok hastalığa sebebiyet veriyor.

Kimyagerler, sahte deterjanlara dikkat çekiyor. Milyonlarca kişinin temizlik için toz deterjanlar aldığını vurgulayan uzmanlar, sahtecilerin maliyeti düşürmek için içinde standardı olmayan bileşenleri kullandığını ve bunun da vücudumuza zarar verdiğini söylüyor.

Sahte deterjanı anlamanın yolu

Sahte deterjanı alırken tespit etmenin oldukça zor olduğunu ifade eden kimyagerler, makinelerin deterjan bölümünde malzemenin kalıp çözülmediği takdirde o malzemenin sahte olduğuna işaret olduğunu belirtiyor. Ayrıca elbiselerde de renk solukluğuna da sebebiyet verdiğini belirtiyor.