Sabahları yorgun uyanmanızın nedeni; Kireçlenme

Uzmanlar, kireçlenmenin günlük rutin veya en basit hareketleri yapmaya engel olabileceğine dikkat çekiyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Özgür Ortak, sabahları eklem ağrılarıyla uyanmanıza ve sürekli devam eden ağrılara neden olan kireçlenmeyi anlattı. Kireçlenme, eklem iltihabıdır Halk arasında kireçlenme olarak bilinen osteoartrit, yaygın bir eklem iltihabıdır. Çoğunlukla 45 yaşından sonra başlayan kireçlenme problemi özellikle de […]

Sabahları yorgun uyanmanızın nedeni; Kireçlenme
Sabahları yorgun uyanmanızın nedeni; Kireçlenme
Selman Güneş
  • Yayınlanma17 Kasım 2020 16:23

Uzmanlar, kireçlenmenin günlük rutin veya en basit hareketleri yapmaya engel olabileceğine dikkat çekiyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Özgür Ortak, sabahları eklem ağrılarıyla uyanmanıza ve sürekli devam eden ağrılara neden olan kireçlenmeyi anlattı.

Kireçlenme, eklem iltihabıdır

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen osteoartrit, yaygın bir eklem iltihabıdır. Çoğunlukla 45 yaşından sonra başlayan kireçlenme problemi özellikle de bel ve boyun bölgesini etkiler. Çünkü omurganın en hareketli bölgeleri bu alanlardır. Omurlara fazla yüklenilmesi ve kemiklerin uçlarındaki koruyucu kıkırdak yapının zamanla azalması sonucunda ortaya çıkar.

Kıkırdakların aşınmasıyla meydana gelen kireçlenme, dokularda tahribata yol açar. Bu durum hastalığın ağrılı bir şekilde kendini göstermesine yol açar. Kıkırdak kaybı arttıkça hastalar hareket ederken bile zorlanmaya başlar.

Kireçlenmenin nedenleri;

Kireçlenme çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen bir eklem problemidir. Ancak en çok; geçirilen enfeksiyonlar, genetik faktörler, obezite, hareketsiz yaşam, iskelet sistemi ve bağ dokularını etkileyen genetik veya otoimmün bozukluklar, kalıcı iltihaplar, kalsiyum metabolizması bozuklukları, kalsiyum oranının kemiklerden çok kanda olması sebebiyle ortaya çıkar.

En fazla kimlerde görülür?

Diyabet hastalarında, sporcularda, 45 yaş üstü insanlarda, menopoz döneminde olan kadınlarda ve kalsiyum esaslı fosfat bağlayıcılar kullanan kişilerde.

Bu belirtilerle ortaya çıkıyor;

Hastalığın ortaya çıkmasıyla birlikte kişiler hareket ettiklerinde veya eklemlerini zorladıklarında çok şiddetli ağrılarla karşılaşırlar.

Bunun yanı sıra; sabah uyandığında hissedilen ağrı, en küçük bir basınçta bile oluşan hassasiyet, eklemlerde meydana gelen esneklik kaybı, eklemde sertlik, hareket ederken eklemlerden gelen çıtırtı sesleri ve eklemlerde batma hissi.

5 farklı kireçlenme türü vardır

Kireçlenme vücudun farklı bölgelerinde meydana gelebilir. Bu noktadan hareketle ortalama 5 farklı kireçlenme çeşidi olduğu söylenebilir. Bunlar; ‘Kalp kapakçıkları’, ‘Küçük ve büyük arterler’, ‘Beyin’, ‘Böbrek, mesane ve safra kesesi’, ‘Göğüsler, kaslar ve yumuşak dokulardır’.

Nasıl teşhis edilir?

Hastalar eklemlerinde yaşadığı ağrı sonucunda ilgili branşta uzman bir hekime başvurmalıdır. Hekim fiziki muayene sonrası birtakım radyolojik testler isteyebilir. Bu durumda hastanın düz röntgen veya MR’ı çekilir. Aynı zamanda hastalığın seyrine göre hastadan EMG de istenebilir.

Kireçlenme tedavisi

Kireçlenme tedavisinin yöntem ve kapsamını hastalığın şiddeti belirler. Bu noktada doktor, hastanın eklemlerindeki kireçlenmenin boyutuna göre; yatak istirahati, ilaç tedavisi, fizik tedavi, bel enjeksiyonları, egzersiz programı, daha ileri vakalarda cerrahi yöntemlere başvurabilir.