Saadet Partisi’nden “Geçim İttifakı Acil Eylem Planı” önerisi

Türkiye’deki hayat pahalılığı ile geçim sıkıntısına dikkat çeken Saadet Partisi Mardin İl Başkanlığı, “Tenceremde dert değil aş pişsin” diyen vatandaşları Geçim İttifakı’na davet etti. Saadet Partisi, Türkiye’nin ve vatandaşların gündemi “geçim derdi” diyerek “Geçim İttifakı” kampanyası başlattı. Bu kapsamda, Saadet Partisi Mardin İl Başkanlığı, düzenlediği basın açıklamasıyla, “Hayat pahalılığına, adaletsiz gelir dağılımına, üretmeyen ekonomiye, işsizliğe, […]

Saadet Partisi’nden “Geçim İttifakı Acil Eylem Planı” önerisi
Saadet Partisi’nden “Geçim İttifakı Acil Eylem Planı” önerisi
Selman Güneş
  • Yayınlanma12 Haziran 2021 09:46

Türkiye’deki hayat pahalılığı ile geçim sıkıntısına dikkat çeken Saadet Partisi Mardin İl Başkanlığı, “Tenceremde dert değil aş pişsin” diyen vatandaşları Geçim İttifakı’na davet etti.

Saadet Partisi, Türkiye’nin ve vatandaşların gündemi “geçim derdi” diyerek “Geçim İttifakı” kampanyası başlattı.

Bu kapsamda, Saadet Partisi Mardin İl Başkanlığı, düzenlediği basın açıklamasıyla, “Hayat pahalılığına, adaletsiz gelir dağılımına, üretmeyen ekonomiye, işsizliğe, ağır vergilere ve israfa; hayır” diyenleri Geçim İttifakı’na davet etti.

Basın açıklamasını Mardin İl Başkanı Vejdin Koçhan, “Bu tencerede artık dert değil, aş pişirmek istiyorum diyen tüm vatandaşlarımızı, hepimizin ortak gündemine Geçim İttifakı’na davet ediyoruz. Mutfağımıza, evimize, sokağımıza, mahallemize, ilçemize, şehrimize ve de ülkemize hep birlikte sahip çıkalım istiyoruz. İşimize, aşımıza, kendimize ve geleceğimize hep birlikte sahip çıkalım diyoruz. Çünkü biz daha iyisine, en iyisine layığız, bizim diğer toplumlardan hiçbir eksiğimiz yok, hatta fazlamız var.” ifadelerini kullandı.

Koçhan, partisinin 10 maddeden oluşan Geçim İttifakı Acil Eylem Planını da paylaşarak şunları söyledi:

“1. İsraf ekonomisinden üretim ekonomisine geçilmeli, özellikle gıda enflasyonunu önlemek öncelikli hedef haline getirilmelidir.

2. Açlık sınırının dahi altında düşen asgari ücret yeniden düzenlenmeli ve bu ücretlerden vergi alınmamalıdır.

3. Yeni istihdamlar vergi indirimleri ve hibelerle desteklenmelidir.

4. Girişimcilere yönelik finansman olanakları genişletilmeli; katılım yapıları oluşturulmalıdır.

5. Esnafımıza acilen Sicil Affı getirilmeli, yeni ve bembeyaz bir sayfa açmaları kolaylaştırılmalıdır.

6. İş kurma ve iş yapabilme süreçleri hızlandırılmalı, bunaltıcı bürokratik engellerin tamamı kaldırılmalıdır.

7. Kredi kartı faiz oranları düşürülmeli; yerli malı ürünlerde vade sayısındaki artışlar teşvik edilmelidir.

8. Bankaların pos cihazı komisyon oranları sıfırlanmalı ve para akışlarındaki gecikmeler kaldırılmalıdır.

9. Elektrik, su, doğalgaz, internet ve iletişim giderleri gibi sabit giderlerden alınan vergiler azaltılmalı ve uzun vadede kaldırılmalıdır.

10. Esnaf ve sanatkârlarımızın küçük ölçekli işlemlerde yaşadıkları kısa dönemli ödeme aksaklıklarının giderilmesi için ivedilikle bir fon oluşturulmalıdır.”