RTÜK, FOX, Habertürk ve Akit TV’ye idari para cezası uyguladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), FOX, Habertürk ve Akit TV’ye idari para cezası müeyyidesi uyguladı. 27 Aralık’ta ‘İlker Karagöz ile Çalar Saat Hafta Sonu’ programına konuk olarak katılan kalp ve damar cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in, Coronavirus aşısı olmakta tereddüt eden kişilere yönelik, “Ben aşı yaptırmam’ diyenler birer vatan haini, onlara kız bile vermeyeceğiz, […]

RTÜK, FOX, Habertürk ve Akit TV’ye idari para cezası uyguladı
RTÜK, FOX, Habertürk ve Akit TV’ye idari para cezası uyguladı
Selman Güneş
  • Yayınlanma30 Aralık 2020 21:59

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), FOX, Habertürk ve Akit TV’ye idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

27 Aralık’ta ‘İlker Karagöz ile Çalar Saat Hafta Sonu’ programına konuk olarak katılan kalp ve damar cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in, Coronavirus aşısı olmakta tereddüt eden kişilere yönelik, “Ben aşı yaptırmam’ diyenler birer vatan haini, onlara kız bile vermeyeceğiz, resmî dairelere bile giremeyecekler, okullara gidemeyecekler.” sözlerini  yayın ilkelerine aykırı bulan RTÜK, Sönmez’in ifadelerinin eleştiri sınırlarının çok ötesinde bir itham olduğu kanaatine varırken, kanundaki, ‘Yayın hizmetleri, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez’ ilkesinin ihlali nedeniyle FOX TV’ye idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Üst Kurul tarafından görüşülen diğer bir program ise Habertürk TV’deki Fatih Altaylının sunuculuğunu yaptığı Teke Tek programı oldu.

Suriyeliler hakkında “Türkiye’nin sahibi onlar, biz misafir gibiyiz. Yani yakında bizi atacaklar buradan öyle bir hal var ortalıkta.” sözlerini inceleyen RTÜK, ‘yayın hizmetleri, ırk, renk, dil, din, tabiiyet, cinsiyet, engellilik, siyasî ve felsefî düşünce, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremez ve teşvik edemez’ ilkesinin ihlali nedeniyle yayıncı kuruluşa idari para cezası uyguladı.

RTÜK’ün son toplantısı ise Akit TV’nin ‘Derin Kutu’ programına konuk olarak katılan Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun üniversite olan şehirlerindeki apart evlere yönelik ‘fuhuş evleri’ ifadelerini de ele aldı. Söz konusu yayında Üst Kurul, Akit TV’ye idari para cezası verilmesine karar verdi. Üst Kurul ayrıca, Halk TV’de yayınlanan ‘Medya Mahallesi’ programı hakkında hazırlanan raporu da görüşerek, idari para cezası uygulanmasına karar verdi.