Rize’den getirilen 1 ton hamsi Kızıltepe’de dağıtıldı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Yöresel Ürünler ve Hamsi Festivali düzenlendi. Festivalde mangal üzerinde pişirilen 1 ton hamsi fuara gelen vatandaşlara ikram edildi.

Rize’den getirilen 1 ton hamsi Kızıltepe’de dağıtıldı
Rize’den getirilen 1 ton hamsi Kızıltepe’de dağıtıldı
Selman Güneş
  • 23 Ocak 2024 20:15

Kızıltepe’de Kızıltepe Çay -Kur Rizespor Taraftarları Derneğinin girişimleri ve Kızıltepe Kaymakamlığı ile Kızıltepe Belediyesinin desteğiyle ‘Yöresel Ürünler ve Hamsi Festivali’ düzenlendi. “Biriz, Beraberiz, Kardeşiz” sloganıyla düzenlenen festivalde, Rize’den getirilen 1 ton hamsi mangal ateşi üzerinde pişirilerek ekmek arası şeklinde n alana gelen misafirlere ikram edildi.

Rize’de de Bulgur ve Mercimek festivali düzenlenecek

 

Düzenlenen Hamsi Festivali ile ilgili olarak açıklamada bulunan , Kızıltepe Çay -Kur Rizespor Taraftarlar Derneği Başkanı Harun Çınar, “2016’da Mardin’in Kızıltepe ilçesinde ‘Çay-Kur Rizespor Taraftarları Derneği’ni kurduk. Mardin-Rize arasında güzel bir gönül köprüsü oluşturduk. Bugün de Kızıltepe’de ‘Hamsi Festivali’ düzenledik. Rize’den getirdiğimiz 1 ton hamsiyi yaklaşık 4 bin vatandaşlarımıza dağıttık. Bu festival sayesinde Rize ile Kızıltepe’yi bir kez daha buluşturduk. Allah izin verirse Rize’de de Bulgur ve Mercimek festivali düzenleyeceğiz. Türkiye’nin en büyük Hububat Ticaret Merkezi Kızıltepe’dir ve burada dünyanın en kaliteli bulgur ve mercimeği yetişiyor. Kızıltepe’de hamsi ikram ettik, inşallah Rize’de bulgur ve mercimekten yapılacak yemek çeşitlerini ikram edeceğiz.” dedi.

Yaklaşık 4 bin kişiye ekmek arası hamsi dağıtıldı

 

Etkinliğe katılan vatandaşlar, bu tür etkinliklerin iki farklı bölge insanını bir birine yakınlaştırdığını ve bundan dolayı daha sık ve geniş kapsamlı yapılmasını istediklerini söylediler.

Etkinliğe Kızıltepe Belediye Başkan Yardımcı Mehmet Hadi Gökdemir, Milli eğitim müdürü Abdulkadir Gümüş ile kurum amirleri ile Belediye birim amirleri katıldı.

Festival 28 Ocak Pazar gününe kadar sürecek.