Okulların açılması Mardin’deki kırtasiyeci esnafına “can suyu” oldu

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında bir yıldır kapalı olan okulların yüz yüze eğitim için kapılarını tekrar açması, zor durumda olan kırtasiyeci esnafının umutlarını tekrar yeşertti. Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirus salgını, ekonomik sıkıntıların yaşanmasına sebep olmaya devam ederken özellikle küçük esnafı iflasın eşiğine getirdi. Bir yıldır okulların kapalı olması nedeniyle zor günler geçiren […]

Okulların açılması Mardin’deki kırtasiyeci esnafına “can suyu” oldu
Okulların açılması Mardin’deki kırtasiyeci esnafına “can suyu” oldu
Selman Güneş
  • Yayınlanma6 Mart 2021 09:21
  • Güncelleme6 Mart 2021 09:25

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında bir yıldır kapalı olan okulların yüz yüze eğitim için kapılarını tekrar açması, zor durumda olan kırtasiyeci esnafının umutlarını tekrar yeşertti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirus salgını, ekonomik sıkıntıların yaşanmasına sebep olmaya devam ederken özellikle küçük esnafı iflasın eşiğine getirdi.

Bir yıldır okulların kapalı olması nedeniyle zor günler geçiren Mardin’deki kırtasiyeci esnafı, uzaktan eğitimden yüz yüze eğitime geçilmesiyle toparlanma sürecine girdiği görüldü.

Coronavirus nedeniyle okulların kapanmasıyla çok zor bir süreç geçirdiklerini belirten esnaf, bu süreçte birçok esnafın kepenk kapatma noktasına geldiğini ifade ettiler.

Kırtasiye malzemeleri satışlarının en çok düştüğü dönemi yaşadıklarını belirten esnaf, girdikleri toparlanma sürecinde vergi ve sigortaların ötelenmesi, faizsiz kredi desteğinin sağlanması, kırtasiye ürünlerinde KDV indirimine gidilmesi gerektiğini söylediler.

Yusuf Bilen

“Toparlanmamız için destek bekliyoruz”

Salgın sürecinden olumsuz etkilendiklerini ve bir yıldır iş yapamadıklarını vurgulayan esnaf Yusuf Bilen, şunları söyledi:

“Okulların açılmasına çok sevindik, bir nebze de olsa bizi rahatlattı. Bir yıldır iş yapamıyorduk, inşallah bundan sonra bir hareketlilik yaşanır. Uzaktan eğitimden yüz yüze eğitime geçilmesi bize adeta can suyu oldu. Şu an elimizdeki ürünleri çıkartmaya çalışıyoruz. Çek ve senetlerimizi ödeyemedik, diğer kalemlerdeki ödemelerimizi yapamadık. Yani çok zor durumdayız. Okulların tekrar açılmasıyla yavaş yavaş toparlanıyoruz. Tabi toparlanmamız için bu tek başına yeterli değildir. Mutlaka bir destek bekliyoruz. Vergi ve sigortaların ötelenmesi, faizsiz kredi desteğinin sağlanması, kırtasiye ürünlerinde KDV indirimine gidilmesini talep ediyoruz.”

Bilen, mevcut durumda kırtasiye ürünlerine zam yapılmadığını, sadece ellerindeki ürünleri satmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Ersin Getiren

“Okullar tekrar kapanırsa çok ciddi sıkıntı çekeriz”

Okulların açılması işlerine olumlu yansıyacağına inandığını kaydeden esnaf Ersin Getiren de şunları söyledi:

“Okullar açıldı, yüz yüze eğitime tekrar geçildi. İnşallah işlerimiz salgın öncesi gibi yoğun olur. Bir senedir kapalı sayılırız, elbette ki sıkıntılar çektik. Kredilerimiz vardı, çek ve senetlerimiz vardı, iş olmadığı için ödeyemedik. Vergi borçlarımızı ötelemek zorunda kaldık. Ödemek zorunda olduklarımızı da borç alarak ödemeye çalıştık. Umutla bekliyoruz, inşallah okullar açık olmaya devam eder, tekrar kapanma durumu olmaz. Okullar tekrar kapanırsa çok ciddi sıkıntılar çekeriz, inşallah okullar sene sonuna kadar açık olacak şekilde devam eder de biz de bir nebze olsun toparlanırız.”

erzincan escort bayan