Öğretmenlerin Kürtçe tabela önündeki ırkçı paylaşımına Mardin Barosu’ndan suç duyurusu

Erzurum’un Karayazı ilçesinde görevli öğretmenlerin Kürtçe ve Türkçe yazılı tabela önünde el hareketi yaparak poz verdiği fotoğraf ile ilgili soruşturma başlatıldı. Mardin Barosu da suç duyurusunda bulunacağını duyurdu. Karayazı ilçesindeki Karşıyaka İlkokulu’nda görevli öğretmenler, ilçenin girişinde Kürtçe ve Türkçe yazılı “Hûn bî xer hatin-Hoş geldiniz” tabelası önünde yaptıkları fotoğraf paylaşımı sosyal medyada tepkilere neden oldu. […]

Öğretmenlerin Kürtçe tabela önündeki ırkçı paylaşımına Mardin Barosu’ndan suç duyurusu
Öğretmenlerin Kürtçe tabela önündeki ırkçı paylaşımına Mardin Barosu’ndan suç duyurusu
Selman Güneş
  • 3 Mayıs 2022 20:41
  • 3 Mayıs 2022 20:43

Erzurum’un Karayazı ilçesinde görevli öğretmenlerin Kürtçe ve Türkçe yazılı tabela önünde el hareketi yaparak poz verdiği fotoğraf ile ilgili soruşturma başlatıldı. Mardin Barosu da suç duyurusunda bulunacağını duyurdu.

Karayazı ilçesindeki Karşıyaka İlkokulu’nda görevli öğretmenler, ilçenin girişinde Kürtçe ve Türkçe yazılı “Hûn bî xer hatin-Hoş geldiniz” tabelası önünde yaptıkları fotoğraf paylaşımı sosyal medyada tepkilere neden oldu. Gazete Duvar’ın haberine göre; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce öğretmenlere idari soruşturma açılırken, savcılık tarafından da adli soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Mardin Barosu, söz konusu paylaşımın ayrımcılık ve nefret suçu oluşturduğuna dikkat çekerek suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Mardin Barosu’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Erzurum’un Karayazı ilçesinde öğretmen olan kişiler sosyal medya üzerinden Kürtçeye yönelik hakaret içerikli davranış ve söylemlerde bulunmuşlardır. İlgililerin bu eylemleri ayrımcılık ve nefret suçunu oluşturmaktadır. Savcılığın ilgili şahıslar hakkında derhal, Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Nefret Suçu oluşturan fiilleri nedeniyle soruşturma başlatması gerekmektedir. Ayrıca MEB’in de gerekli idari soruşturmaları başlatması gerekmektedir. Biz Mardin Barosu Dilsel ve Kültürel Haklar Komisyonu olarak sürecin takipçisi olacağımızı ve Kürtçe diline yönelik eylemleri nedeniyle kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.”