Nusaybin’de 30 dönüm buğday ekili alan yandı

MARDİN- Nusaydin’de 30 dönüm buğday ekili alan kül olurken Mardin Büyükşehir Belediyesi, itfaiye ekiplerinin kentte bulunan 244 bin ekili alan ve ormanlarda çıkacak yangın ihtimaline karşı hazırda bekletildiğini duyurdu. Olay, dün öğle saatlerinde Nusaybin’e bağlı Günyurdu köyü civarında bulunan buğday tarlasında meydana geldi. Yaklaşık 30 dönümlük buğday tarlasından bir anda dumanlar yükseldi. Kısa sürede rüzgarın […]

Nusaybin’de 30 dönüm buğday ekili alan yandı
Nusaybin’de 30 dönüm buğday ekili alan yandı
Selman Güneş
  • 6 Haziran 2022 09:46

MARDİN- Nusaydin’de 30 dönüm buğday ekili alan kül olurken Mardin Büyükşehir Belediyesi, itfaiye ekiplerinin kentte bulunan 244 bin ekili alan ve ormanlarda çıkacak yangın ihtimaline karşı hazırda bekletildiğini duyurdu.

Olay, dün öğle saatlerinde Nusaybin’e bağlı Günyurdu köyü civarında bulunan buğday tarlasında meydana geldi. Yaklaşık 30 dönümlük buğday tarlasından bir anda dumanlar yükseldi. Kısa sürede rüzgarın etkisiyle yangın büyüdü. Vatandaşlar durumu itfaiye ekiplerine bildirdi.

İtfaiye erleri ve vatandaşların çabalarıyla yangın kontrol altına alınsa da 30 dönümlük buğday ekili alanın küle döndüğü öğrenildi.

İtfaiye kritik noktalarda bekletiliyor

Mardin’de bulunan 183 bin hektar buğday, 43 bin hektar arpa ve 18 bin hektar kırmızı mercimek olan ekili alanlarda yangınlara karşı itfaiye ekipleri teyakkuza geçti. Ekin yangınlarına daha hızlı bir şekilde müdahale etmek için Derik Üçyol, Kızıltepe Büyükboğaziye ve Kızıltepe Dikmen, Artuklu Ortaköy ve Nusaybin Girmeli noktalarında mobil ekipler ile il genelinde toplam 90 personelle yangınlara karşı hazır beklediği bildirildi.