Norveç hükümeti Kürtçe alfabe kitabı yayınladı

Norveç’te Hakkarili Alekan Nyland’ın yazdığı Kürtçe afabe kitabı devlet desteğiyle yayınlandı. Bir çok farklı ulusun bir arada yaşadığı 5 milyon nüfuslu Norveç’te, devlet desteğiyle çocuklar için Kürtçe ve Norveççe alfabe kitap olarak basıldı. Rûdaw’a konuşan Alekan Nyland, Norveç’te yaşayan Kürt çocuklarının eğitimine destek olmak istediğini söyledi. Norveç’te binlerce Kürt çocuk yaşıyor Nyland, Norveç’te yaşayan Kürt […]

Norveç hükümeti Kürtçe alfabe kitabı yayınladı
Norveç hükümeti Kürtçe alfabe kitabı yayınladı
Selman Güneş
  • Yayınlanma5 Ocak 2021 21:59

Norveç’te Hakkarili Alekan Nyland’ın yazdığı Kürtçe afabe kitabı devlet desteğiyle yayınlandı.

Bir çok farklı ulusun bir arada yaşadığı 5 milyon nüfuslu Norveç’te, devlet desteğiyle çocuklar için Kürtçe ve Norveççe alfabe kitap olarak basıldı.

Rûdaw’a konuşan Alekan Nyland, Norveç’te yaşayan Kürt çocuklarının eğitimine destek olmak istediğini söyledi.

Norveç’te binlerce Kürt çocuk yaşıyor

Nyland, Norveç’te yaşayan Kürt çocuklarının ana dilini daha kolay öğrenmesini istediğini belirterek, “Norveç’te binlerce Kürt çocuk yaşıyor. Norveç çok kültürlü ve farklı bileşenlerin bir arada yaşadığı bir yer. 5 milyon nüfusun yaşadığı çok etnikli Norveç’te 180 farklı dil konuşuluyor” dedi.

Norveç’in her farklı topluma dil ve kültürünü geliştirmesi için destek verdiğini kaydeden Nyland, “Norveç’te bir çok okulda Kürtçe dil dersi var. Bir okulda bir bileşenden tek bir öğrenci varsa bile Norveç hükümeti o öğrenci için ana dilinde eğitim verilmesi için çaba gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Norveç hükümeti ana dil eğitimini teşvik ediyor

Norveç hükümetinin çocuk eğitimine önem verdiğini belirten Nyland, sözlerine şunları ekledi:

“Norveç hükümeti ana dil eğitiminin çocukların gelişimine katkı sağladığına inanıyor ve ana dil eğitimine destek veriyor. Hükümet bundan dolayı aileleri çocuklarına ana dil eğitimi vermeleri için teşvik ediyor ve ana dillerinde kitaplar okumalarını tavsiye ediyor. Ben de bunun üzerine Kürtçe alfabe kitabının temel bir ihtiyaç olduğunu düşündüm ve kitabı yazmaya karar aldım.”

Stavanger Üniversitesi’nde çocuk gelişimi bölümü okuyan Hakkarili Nyland, kitapla çocukların Kürtçe alfabeyi daha kolay öğreneceğini kaydetti.

Nyland, “Norveç’te yaşayan Kürtler kitaba büyük bir ilgi gösterdi. Kitap Kürtçe ve Norveççe yazıldı. İlk baskıda 500 adet yayınladık ancak ilginin fazla olduğunu görünce ikinci baskı için hazırlıklara başladık” diye konuştu.

Nyland ayrıca, Kürtçe alfabe kitabının Norveç Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle basılan ilk Kürtçe eser olduğunu dile getirdi. KAYNAK: Erbil (Rûdaw)