Reklam
Reklam
Reklam

Nerede o bayram sabahı ve ilk gün heyecanı

Öyle bayramlar yaşadık ki; hüzünlüyüz bir yanımızda “covid” ile bir yanımızda “deprem ve sel” ile kaybettiklerimiz bir arada olamamakla beraber “mutluluğu” ve “eskileri” arar olduk bu bayram vesilesiyle.   Eskiden “büyük bayram ve küçük bayramlar” dile adlandırılan bayramları, Bayram sabahları “mahallede ve apartmanlarda” üstlerinde bayramlık elbiseleri ile beraber şeker toplamak için ellerinde bulunan poşetlerle kapı […]

Nerede o bayram sabahı ve ilk gün heyecanı
Nerede o bayram sabahı ve ilk gün heyecanı
Murat Uğurlu
  • Yayınlanma19 Nisan 2023 13:17
  • Güncelleme19 Nisan 2023 13:19

Öyle bayramlar yaşadık ki; hüzünlüyüz bir yanımızda “covid” ile bir yanımızda “deprem ve sel” ile kaybettiklerimiz bir arada olamamakla beraber “mutluluğu” ve “eskileri” arar olduk bu bayram vesilesiyle.

 

Eskiden “büyük bayram ve küçük bayramlar” dile adlandırılan bayramları, Bayram sabahları “mahallede ve apartmanlarda” üstlerinde bayramlık elbiseleri ile beraber şeker toplamak için ellerinde bulunan poşetlerle kapı kapı çalarak hayırlı bayramlar ve bayramınız kutlu olsun diyen ve büyüklerinde karşılığında bayram şekeri ile beraber bayram harçlığı verdiği zamanları, sevimli minik çocukların duygularını mutluluklarını ve yüzlerindeki tebbesümleri arar olduk.
Üstelik her bayram yaklaştığı zamanlar ve arife günleri aile büyükleri çocuklarını alarak bayramlık elbise ve bayram da ikram edilmek üzere yapılan bayram şekeri alışverişleri de özlenir oldu, Bunun yanında evlerde bayram sabahı için ailenin bir araya geleceği ve bayram sabahının yemek sofrası için yapılan lezzetli yöresel yemeklerin hazırlıkları başlardı üstelik bayramda ikram edilmek üzere yapılan yöresel ev tatlıları sütlaç gibi hazırlıklar da yapılırdı ve;
Bayramın ilk sabahı ve büyükler babalar ve erkek çocuklar bir araya gelerek camilere gitmek üzere uyanır ve camide bayram namazı için evden çıkarlardı, Camide bayram namazı kılındıktan sonra ise cami de bulunan imam ve mahalleli ile bayramda bayramlaşıp daha sonra aile kabristanına gidilirdi ve sonra kabristan da ebediyette intikal etmiş yakınlar ziyaret edilir, kabristan başında iken tanıdık ve tanımadık herkes gelir dua eder ve bayramınız kutlu olsun diyerek ayrılırlardı ve kabristandan ayrılma vakti gelir…

Öncelikle Büyükler “Dede ve Babaanne” ile “Dede ve Anneanne” ler ziyaret edilerek elleri öpülür ve bayramınız kutlu olsun denilirdi, Büyüklerimiz ise “Şekerlik, Kolonya ve Harçlığı” ile yanımıza gelerek büyüklere “şeker ile kolonya” ile çocuklara da Şeker Kolonya ve Harçlık” verirlerdi, Sonrası ise büyüklerimizin evinde yapılan sabah kahvaltı ile beraber “Bölgesel Bayram Yemeği” ikram edilirdi. Sonra hatır alınarak akraba eş dost komşu ziyaretleri ile beraber bayramı tamamlamış olurduk.

Covid19 Hastalığı genellikle Büyüklerimizi bizden ayırmış oldu ve o yetmezmiş gibi Ülkemizde yaşanan Deprem ve Selden Kaybettiğimiz yakınlarımızın acıları ve ayrılıkları da bizleri derinden üzmüştür. Deprem ve Sel Bölgesinde Hakka intikal etmiş tüm kardeşlerimize Allahtan Rahmet Diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.

Rabbim ülkemize ve milletimize bir daha böyle bir felaketi yaşatmamasını ve Rabbim Ülkemizi Muhafaza eylesin. Hayatta kalan büyüklerimize de sağlıklı ömürler vermesini ve Sevgili hemşerilerimize de “Sağlıklı, Mutlu, Huzurlu” İyi bayramlar diliyorum.