MTDF Başkanı Öter: Suriyelilere Saldırılar Düşmanca Boyutlara Vardı!

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Genel Başkanı Mehmet Şerif Öter Suriyelilere yönelik Kayseri ve Antalya Serik’te gerçekleştirilen saldırıların provo olduğunu belirterek, kınadı.

MTDF Başkanı Öter: Suriyelilere Saldırılar Düşmanca Boyutlara Vardı!
MTDF Başkanı Öter: Suriyelilere Saldırılar Düşmanca Boyutlara Vardı!
Selman Güneş
  • Yayınlanma4 Temmuz 2024 11:27

Başkan Öter “Kayseri’de yaşanan taciz iddialarının ardından galeyana gelen halk Suriyelilere ait evlere, işyerlerine ve araçlarına hunharca saldırının ardından, Antalya’nın Serik İlçesinde de kabul edilemez bir acımasızlıkla Suriyelilerin evlerine, işyerlerine, araçlarına düşmanca saldırmak suretiyle zarar verildi. Ardından Suriye’nin bazı bölgelerinde TIR şoförlerimize saldırı, Bayrağımızın yakılması tüm bu gelişmelerin zamanlamasına bakılırsa her zaman pusuda bekleyen ve amaçları hedefleri; Anadolu coğrafyamızı karıştırmak ve ele geçirmek olan Siyonizm’in yerli ve yabancı uşakları emperyalist güçlerin bir provokasyonu olduğu yüksek ihtimal dâhilindedir” dedi.

“Şu tesadüfe bakın ki 28 Haziran da Kayseri’de Suriyelilere yönelik saldırı gerçekleşmeden 3 gün önce Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Suriye ile yeniden diplomatik ilişkileri kurmamak için bir sebep yok. Geçmişte nasıl yaptıksak yine yapabiliriz. Suriye’nin iç işlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok. Biliyorsunuz ailece görüşmeye varana kadar Sayın Esad ile geçmişte nasıl yaptıksa yeniden yapmamamız için bir sebep yoktur’ açıklamaların ardından yaşanan malum olayların pimi çekildi” diyen Öter, şöyle devam etti:

Türkiye’de hemen hemen her hafta bir veya daha fazla taciz, tecavüz, aleni fuhuş, kadın, çocuk cinayetleri yaşanıyor, neden Kayseri ve Antalya’daki gibi tepki, öfke, gösterilmiyor. Mesele Suriyeliler olunca mı vicdan, namus damarı kabarıyor. Türkiye’de meydana gelen toplam, genel suçların sadece yüzde 1,ni Suriyelilerin işlediği geri kalan suçların yüzde doksan dokuzunu bizdekilerin işlediklerine dair resmi istatistiki bilgiler var. Dolayısıyla Yaşanan bu olayları provoke eden, Suriyelileri hedef gösteren, ülkemizi karıştırmak isteyen kim varsa kınıyor ve lanetliyorum.”