Mithat Sancar: Enflasyon halkın ezilmesi demektir, zamların üst üste gelmesi demektir.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, açıklanan enflasyon rakamları üzerinden iktidara yüklendi. Mithat Sancar, partisinin haftalık olağan Meclis grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan HDP Eş Genel Başkanı Sancar, savunmanın adaletin temelini oluşturduğuna dikkat çekerek “Ama savunmaya yönelik baskıların adaleti çökertme politikaları sonucu olarak her […]

Mithat Sancar: Enflasyon halkın ezilmesi demektir, zamların üst üste gelmesi demektir.
Mithat Sancar: Enflasyon halkın ezilmesi demektir, zamların üst üste gelmesi demektir.
Selman Güneş
  • 6 Nisan 2022 11:23

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, açıklanan enflasyon rakamları üzerinden iktidara yüklendi.

Mithat Sancar, partisinin haftalık olağan Meclis grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan HDP Eş Genel Başkanı Sancar, savunmanın adaletin temelini oluşturduğuna dikkat çekerek “Ama savunmaya yönelik baskıların adaleti çökertme politikaları sonucu olarak her geçen gün daha da ağırlaştığını biliyoruz. Buradan insan hakları için, adalet için, hak için mücadele eden bütün avukatların gününü kutluyorum. Meslektaşlarım, öğrencilerim, sınıf arkadaşlarımdırlar. Büyük bedeller ödeyerek cesaretle mücadele sürdüren bütün avukatlara teşekkürlerimi iletiyor, tebrik ediyorum.” dedi.

Ülkenin yangın yerine döndüğünü kaydeden Sancar, halkın içinde yangının ne kadar büyük olduğunu gözlemlediklerini sözlerine ekledi. Sefaletin kol gezdiğinin altını çizen Sancar, “Büyük bir krizin içine sürüklenmiş ve insanlarımızın büyük çoğunluğu yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşıyor. Bu iktidarın bilinçli politikalarının sonucudur. Çünkü bu iktidar halka değil sermayeye, ülkeye değil ranta sömürüye ayırıyor kaynakları. O nedenle ülkede yoksulluk açlık sefalet kol geziyor.” diye konuştu.

Geçtiğimiz gün açıklanan ve son 20 yılın en yüksek rakamları olarak kayda geçen enflasyon rakamlarına işaret eden Sancar, “Sadece rakamlardan ibaret değildir enflasyon. Bizzat hayatın içinde yaşadığımız acı bir gerçekliktir. Dünya sıralamasında Türkiye ikinci sırada yüksek enflasyonda. Enflasyon halkın ezilmesi demektir, zamların üst üste gelmesi demektir. Hangi ürünlere, hangi kalemlere ne zamlar geldi. Bu açıklanan rakamlar iktidarın kontrolünde ve manipüle ettiği bir kurumun rakamı yani TÜİK’in rakamları.” şeklinde konuştu.