Mısır yerine yer fıstığı ekerek hem sudan hem gübreden tasarruf sağlanacak

Kuraklıkla birlikte çiftçiler farklı arayışlar içerisine giriyor. Bu konuda Mardin Artuklu Üniversite demo tarım arazileriyle çiftçiyi bilinçlendirmek için çalışmalar yapıyor. MAÜ Kızıltepe Meslek Yüksekokulu Müdürü tarımsal üretim uzmanı Doç. Dr. Yusuf Doğan, öğrencileriyle birlikte ikinci ürün olarak üretilen mısıra göre daha az su tüketen ve az gübreye ihtiyaç duyan yer fıstığı ekti. Demo arazide 10 […]

Mısır yerine yer fıstığı ekerek hem sudan hem gübreden tasarruf sağlanacak
Mısır yerine yer fıstığı ekerek hem sudan hem gübreden tasarruf sağlanacak
Selman Güneş
  • Yayınlanma20 Kasım 2021 07:45

Kuraklıkla birlikte çiftçiler farklı arayışlar içerisine giriyor. Bu konuda Mardin Artuklu Üniversite demo tarım arazileriyle çiftçiyi bilinçlendirmek için çalışmalar yapıyor.

https://youtu.be/jhWR2fkaU-Y

MAÜ Kızıltepe Meslek Yüksekokulu Müdürü tarımsal üretim uzmanı Doç. Dr. Yusuf Doğan, öğrencileriyle birlikte ikinci ürün olarak üretilen mısıra göre daha az su tüketen ve az gübreye ihtiyaç duyan yer fıstığı ekti. Demo arazide 10 çeşit yer fıstığı ekimi çalışmasını Haziran ayında başlatan Doğan ve öğrencileri şimdi de yer fıstığı hasadını yaparak incelemelerini çiftçilere aktaracak.

Bölge şartlarına uygun olan çeşit tespit edilecek

Çalışma hakkında konuşan Doç. Dr. Yusuf Doğan, “Biz de mısıra alternatif olarak su tüketimi daha az olan, toprağı daha az yoran ve ekonomik anlamda toprağa azot bağlayan baklagil bitki olma hesabıyla yer fıstığı ektik. Amacımız burada hem su tüketimini azaltmak ve mevcut olarak bölgede monokültürel tarım yapıldığı için toprağın iyileştirilmesi için yer fıstığı ektik. Bunu yüksek lisans çalışması olarak yaptık. Farklı 10 tane çeşidimiz var. Bunlar arasında bölge şartlarında adapte olma yeteneğine sahip olan çeşidi tespit ederek çiftçilerimize ikinci ürün olarak ekimini tavsiye etmek amacıyla çalışma yaptık” dedi.

Yer fıstığında 5 kat daha az gübre kullanılıyor

Mısır ile yer fıstığı karşılaştırması yapan Doğan, “Mısır bir tahıl bitkisi olduğu için biz buna azotobur yani gübreye karşı olumlu tepki veren bir bitki diyoruz. Mısırda yetiştirme sezonunda ikinci ürün olarak Mardin şartları için söylüyorum ortalama 90 ile 100 kilo bir gübreleme söz konusu. Yer fıstığına baktığımız zaman ortalama 18-20 kilo gübre vermiş olduğumuz gübre miktarıdır. Buna bakacak olursak 5 katına yakın bir fark var. Yer fıstığı baklagil olduğu için kendi azotunu üretiyor. Kendinden sonra gelen bitkinin azot ihtiyacını karşılaması açısından oldukça önemli bir bitkidir. Yine baklagil olduğu için kendinden sonra gelen bitkiye organik madde C ve azotça zengin bir toprak veriyor. Sulama bakımından ise mısırda bir dekarda ortalama bir sulama 10 saat sürerken biz burada kendi çalışmalarımızla 3 veya 4 saat sulama yaptık. Mısırda ortalama 7-8 sulama yapılırken ikinci ürün olarak yer fıstığında ortalama 5 sulama yapılır. Suyun ekonomik anlamda kullanılması, gübrenin ekonomik anlamda kullanılması ve kendinden sonra gelen bitkiye daha organik maddece zengin bir toprak bırakması açısından yer fıstığını tercih ettik. Bunu çiftçilerimize de bu şekilde önereceğiz.” açıklamasını yaptı.

Üniversite önümüzdeki günlerde yer fıstığının bölgedeki verimi ile ilgili verileri paylaşacak.