Mısır eken çiftçi elektrik konusunda endişeli

Mezopotamya’nın bereketli topraklarına sahip Mardin Ovasında buğday hasadının ardından ikinci ürün olarak mısır ekimine başlanıldı. Mardin’de 1 buçuk milyon dönüm mısır ekilmesi bekleniyor. Kızıltepe ilçesinde çiftçiler buğday hasadını bitirir bitirmez ikinci ürün mısır ekimine başladı. Traktörlerle sürülen toprak mısır ekimine hasır hale getirildi. Ardından çiftçiler mısır tohumunu mibzerle toprağın bağrına bıraktı. Çiftçiler ekimini bitirdiği arazide […]

Mısır eken çiftçi elektrik konusunda endişeli
Mısır eken çiftçi elektrik konusunda endişeli
Selman Güneş
  • Yayınlanma17 Haziran 2021 11:57
  • Güncelleme17 Haziran 2021 12:58

Mezopotamya’nın bereketli topraklarına sahip Mardin Ovasında buğday hasadının ardından ikinci ürün olarak mısır ekimine başlanıldı. Mardin’de 1 buçuk milyon dönüm mısır ekilmesi bekleniyor.

https://youtu.be/CWGrRwl0pEo

Kızıltepe ilçesinde çiftçiler buğday hasadını bitirir bitirmez ikinci ürün mısır ekimine başladı. Traktörlerle sürülen toprak mısır ekimine hasır hale getirildi. Ardından çiftçiler mısır tohumunu mibzerle toprağın bağrına bıraktı. Çiftçiler ekimini bitirdiği arazide kendi imkanlarıyla sulamaya başladı. Çiftçiler ektikleri mısırın hasadını kasım ayında yapacak.  Türkiye’de yem ihtiyacının yaklaşık 3’te birini Mardin Ovasından karşılıyor. Mardin Ovasında yaklaşık 1 buçuk milyon dönüm mısır ekilmesi planlanıyor.

Mardin’in 4 ilçesinde ekime başlanıldığını ifade eden Kızıltepe Hububatçılar ve Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, “Mardin Ovasında 4 ilçemizde buğdaydan sonra ikinci ürün mısır ekiliyor. Kızıltepe Artuklu, Nusaybin ve Derik ilçelerimizde Yaklaşık 1 buçuk milyon dönüm alanda ekiliyor. Dönümde 1000 ile 1200 ton verim veriyor. Bu da Mardin Ovamızda ikinci ürün mısır 2 milyon tona yakındır. Ama çiftçi tedirgindir, yardım bekliyor. İkinci ürün olan mısırın ekilmesi için elektrikle çekilen su ihtiyacı var. Elektrik böyle olursa çiftçiyi kurtarmıyor. 500-600 metrelerde su çekiliyor. Çiftçiye yardım edilmesi gerekiyor.” dedi.

Mısırın bölge çiftçisi için önemine değinen Öter, “Bugün artık bizim tarım sektörü için buğdaydan sonra hem ekonomik hem de tüketim olarak ikinci derecede acil bir ihtiyaç haline gelmiştir. Mısır nişasta için kullanılıyor, irmik için, tavuk sektörü için, büyükbaş hayvan için kullanılıyor ve küçükbaş hayvan için kullanılıyor. Bütün yem sektörünün ana maddesini karşılıyor. Mısırın ekilmesi gerek, eğer ekilmese, üretim yapılmadığı zaman bu sefer dışardan temin etmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.