Evde interneti ve tableti olmayan Şeymanur Canlı dersleri için metrelerce yol yürüyor

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde yaşayan minik Şeymanur ,komşularında EBA canlı derse katılmak için  hafta için her gün 500 metre yol yürüyor. Kayalar Mahallesi’nde ikamet edip Babası  4 aydır çalışamayan,1’nci sınıfa giden 7  yaşındaki Şeymanur Kaya, eğitimin uzaktan yapılmasıyla canlı derslere girmek için hafta içi her gün komşularının evine gidiyor. Kaya, komşularında EBA canlı dersine katılabilmek için […]

Evde interneti ve tableti olmayan Şeymanur Canlı dersleri için  metrelerce yol yürüyor
Evde interneti ve tableti olmayan Şeymanur Canlı dersleri için  metrelerce yol yürüyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma22 Aralık 2020 02:32
  • Güncelleme22 Aralık 2020 08:14

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde yaşayan minik Şeymanur ,komşularında EBA canlı derse katılmak için  hafta için her gün 500 metre yol yürüyor.

Kayalar Mahallesi’nde ikamet edip Babası  4 aydır çalışamayan,1’nci sınıfa giden 7  yaşındaki Şeymanur Kaya, eğitimin uzaktan yapılmasıyla canlı derslere girmek için hafta içi her gün komşularının evine gidiyor. Kaya, komşularında EBA canlı dersine katılabilmek için 500 metre yol yürüyor. Minik Şeymanur, tek isteğinin  babasının bir işe girmesi ve derslerine evinde girmek için bir tablet veya bilgisayar olduğunu söyledi.

“BABAM ÇALIŞAMADIĞI İÇİN BANA TABLET VEYA BİLGİSAYAR ALACAK PARASI DA YOK”

Babasının çalışamadığı için kendisine tablet alamadığını ifade eden Şeymanur Kaya, canlı derse girmek için her gün 500 metre yol yürüdüğünü söyledi.Kaya,”500 metre yol yürüyorum. Canlı derse girmek girmek için komşulara gidiyorum. Tablet veya bilgisayarım olmadığı için evde canlı derse  giremiyorum Babam iş olmadığı için ve çalışamadığı için bana derse girebilmem için tablet veya bilgisayar  alamıyor. Canlı derslere girebilmem için komşulara geliyorum, kış  ve soğuk için komşulara gitmekte  zorlanıyorum. Tablet veya bilgisayarım olsaydı  evde canlı derslere girer, komşulara gelmek için  500 metre yol yürümek zorunda kalmazdım. Babam ve annemin telefonu tuşlu olduğu için derslere de katılamıyorum. Babam çalışamadığı için bana tablet veya bilgisayar alacak parası da yok.” dedi.

“MADDİ DURUMLARI YOK,BİZE GELMEK DURUMUNDA KALIYOR”

Şeymanur’un ailesinin maddi durumunun iyi olmadığı, derse katılabilmesi için tablet veya bilgisayar alınamadığını ifade eden  komşu kızı olan Gülsüm Kaya, Şeymanur’un zorluk çektiğini kaydetti.

Kaya, ”Kendisi hafta içi her gün canlı dersi olduğu için bizim evimize geliyor. Kış ayına girdiğimiz için zorluk çekebiliyor. Maddi durumları olmadığı için kendisine  tablet, bilgisayar  alınamıyor ve canlı derslere girilmesi için evlerine de internet bağlatamıyorlar, bu yüzden de Şeyma bize gelmek durumunda kalıyor.” diye konuştu.

“BAZEN DERSLERİMİZ ÇAKIŞIYOR”

Kendi evlerinde  kısıtlı sayıda bilgisayar olduğu için Şeymanur‘un dersleri ile kendi derslerinin çakıştığını dile getiren Gülsüm Kaya, Şeymanur’un bu gidişle eksikliklerinin kendisini olumsuz etkileyebileceğini vurguladı. Kaya, ”Ben de canlı derslere katılmak durumunda olduğum ve evimizde de kısıtlı sayıda bilgisayar olduğu  için bazen derslerimiz çakışıyor. Elimizden geleni kendisi için yapmaya çalışıyoruz ,ancak bazen derslere katılamıyor, ilkokula yeni başladığı için bir kere bile katılamazsa bir sürü şey kaçırmış olacak ve  bu eksiklik ileride kendisini olumsuz yönde etkileyecek.” diye konuştu.