Midyat’ta seçimi kim kazanır ?

HABER ANALİZ/ HAKKI AKGÜL
Yerel seçimlere 45 gün kala Midyat’ta heyecan giderek artıyor. Tarihi, mimari ve kültürel dokusuyla dizilerin açık hava stüdyosu haline gelen Midyat’ta söz artık oyuncularda değil de siyasi parti adaylarında.

Midyat’ta seçimi kim kazanır ?
Midyat’ta seçimi kim kazanır ?
Haber Merkezi
  • Yayınlanma14 Şubat 2024 10:47
  • Güncelleme14 Şubat 2024 10:56

Midyat’ın mevcut belediye başkanı Veysi Şahin, Ak Parti’den tekrar aday oldu. Midyat’ta 4 dönem belediye başkanlığı yapan Şehmus Nasıroğlu da Ak Parti’den istifa edip Demokrat Parti’den adaylığını açıkladı. Böylece 2019 yılında yüzde 57’lik bir oy farkıyla kazanan Veysi Şahin’in karşısına güçlü bir rakip çıkmış oldu. Çünkü Nasıroğlu, geçtiğimiz seçim dönemlerinde Ak Parti’ye karşı 2 kere seçimi kazanan bir isim. 2019’da halkın ‘aday ol’ çağrılarına bu yıl kulak verdi ve seçim startını seçim ofisinde yaptığı basın açıklamasıyla duyurdu.

Nasıroğlu’nun aday olmasıyla birlikte ilçede siyasi dengelerin değişeceği kesin. Hatta bu gelişme Midyat’taki adayı henüz netleşmeyen DEM Partisi’nin bile seçimi kazanma ihtimali konuşulmaya başlandı. Ama yine de DEM’in kazanmasının önündeki tereddütleri giderilmiyor. Çünkü Demokrat Partili Şehmus Nasıroğlu’nun özellikle Gelinkaya,Çavuşlu, Acırlı mahallelerinden ve Estel kesiminden büyük oranda oy alması bekleniliyor. Bu da seçim sonuçlarının değişeceği ve DEM Partisi lehine olacağı anlamına geliyor. Şu ana kadar DEM, bütün seçimlerde ilçede düşük profilli adayları gösterdi. İlçe halkı ise tercihini güçlü olandan yana kullandı. O yüzden DEM’in bu seçimi kazanma ihtimali az da olsa var.

Midyat Belediyesini iyisiyle kötüsüyle 5 yıl yöneten Veysi Şahin seçilmek için ikinci kez halkın karşısında. AK Parti adayının, seçilip seçilmeyeceğine şu ana kadar yaptığı projeler kadar halkın içinde bulunduğu durum belirleyici olacak.

Yeniden Refah Partisi Midyat Belediye Başkan Adayı Seyfettin Alpsoy ise yaklaşık bir buçuk yıldır seçim çalışmalarını sürdürüyor. İlçede özellikle halkla iç içe olan, esnaf ziyaretlerine önem veren Alpsoy’un alacağı oy da merak konusu. Önceki seçimlerde oyunu Ak Parti ve DEM’den yana kullanan Midyat sakinlerinin bir kısmının 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nde Alpsoy’a oy vermesi muhtemel. Bu da AK Parti’nin ve DEM’in çok oy kaybetmesi sürpriz olmayacağı anlamına geliyor.

Tüm bunlara bakıldığı zaman dediğim gibi siyasi dengelerin değişeceği kesin. Amiyane tabirle ilçede kartlar yeniden dağıtıldı. Ki bu dört adayın kazanma ihtimali de mevcut.

Sonuç olarak Midyat geneline bakıldığı zaman Demokrat Parti adayı Şehmus Nasıroğlu ile Ak Parti adayı Veysi Şahin’in bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.
Seçime az bir süre kala adaylar arasında ittifak kurmalar, adaylıklardan çekilmeler de olabilir. Seçim yaklaştıkça gerginlik ve heyecan artacak. Halkın sorunlarını gören ve bu sorunlara çözüm bulmaya çalışan, halka güven veren, bölge insanlarını bu konuda ikna eden seçimi kazanacak.

Midyat için hayırlısı olsun.