Midyat’ta bin 500 kişi kapasiteli Kültür ve Kongre Merkezinin temeli atıldı

Mardin’in Midyat ilçesinde yıllardır eksikliği hissedilen Kültür ve Kongre Merkezi binasının temeli düzenlenen törenle atıldı. Midyat’ın en önemli ihtiyaçlarından olan Kültür ve Kongre Merkezinin Midyat Belediyesi Başkanı Veysi Şahin’in Kültür Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı nezdindeki girişimleri sonucu yapılmasına karar verildi. Merkez Yeni Mahalle’de Jandarma Genel Komutanlığına ait atıl durumdaki yıkılan askeri lojmanların yerine 8.5 […]

Midyat’ta bin 500 kişi kapasiteli Kültür ve Kongre Merkezinin temeli atıldı
Midyat’ta bin 500 kişi kapasiteli Kültür ve Kongre Merkezinin temeli atıldı
Selman Güneş
  • Yayınlanma29 Nisan 2021 13:59
  • Güncelleme29 Nisan 2021 14:23

Mardin’in Midyat ilçesinde yıllardır eksikliği hissedilen Kültür ve Kongre Merkezi binasının temeli düzenlenen törenle atıldı.

Midyat’ın en önemli ihtiyaçlarından olan Kültür ve Kongre Merkezinin Midyat Belediyesi Başkanı Veysi Şahin’in Kültür Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı nezdindeki girişimleri sonucu yapılmasına karar verildi.

Merkez Yeni Mahalle’de Jandarma Genel Komutanlığına ait atıl durumdaki yıkılan askeri lojmanların yerine 8.5 dönüm arazi üzerinde kurulacak olan ve “Midyat Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi” adını alan kültür kompleksi binasının temeli düzenlenen törenle atıldı.

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin göreve geldikleri andan itibaren kültür ve turizm alanlarında yeni bir yol haritası belirlediklerini ve Midyat’ta bir kültür merkezinin eksikliğini hissettiklerini hatırlattı.

Şahin, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Midyat’ta inşa edilecek kültür ve kongre merkezinin modern özelliklei taşıyacağını belirterek, “Merkez, 5 bin metrekarelik kapalı alanıyla bin 500 kişilik salon, 110 kişilik sinema salonu, kafeteryası, briç salonları, oyun alanları ile vatandaşımızın 7’den 70’e herkesin faydalanacağı bir kültür kompleksi olacak.” dedi.   

“Kültür ve Kongre Merkezinin maliyeti yaklaşık 15 milyon lira olacak”

Şahin, “Yaptığımız girişimler sonucu Allah’ın izni ile ilk kazmayı vuracağımız Midyat Kültür ve Kongre Merkezinin maliyeti yaklaşık 15 milyon lira olacak. Jandarma Genel Komutanlığına ait 8,5 dönüm arazi üzerinde kurulacak olan b u kültür merkezinin finansmanıyla ilgili Kültür Bakanlığımız bize yüzde 50 oranında bir destek veriyor. Geri kalan yüzde 50 finansmanı da Belediyemizin öz kaynakları tarafından sağlanacaktır. İnşallah 1.5 yıl zarfında çok güzel bir eser meydana gelecek. Peyzaj çalışmalarıyla, yeşil alanlarıyla, kapalı otoparklı Midyat’ımız çok güzel bir tesise kavuşacak. Temelini attığımız kültür merkezinin Midyat’ımıza, hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Şahin, Kültür Merkezi’nin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından kurbanlar kesildi ve Midyat Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinin temeli atıldı.