Midyat Esnaf ve Sanatkarlar Odası: Süre uzadıkça esnafımızın gelir kaybı arttı ve zarar gördü

Midyat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Rıfat Direkçi, salgın nedeniyle mağdur olan esnafa destek çağrısında bulunarak, gelir kaybı ve kira desteği başvuru için ek süre verilmesi gerektiğini belirtti. Midyat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Rıfat Direkçi, salgın nedeniyle mağdur olan esnafın sorunlarına dikkat çekti. Başkan Direkçi, özellikle kira desteği başvuru süresinin bitmesi nedeniyle başvuru için […]

Midyat Esnaf ve Sanatkarlar Odası: Süre uzadıkça esnafımızın gelir kaybı arttı ve zarar gördü
Midyat Esnaf ve Sanatkarlar Odası: Süre uzadıkça esnafımızın gelir kaybı arttı ve zarar gördü
Selman Güneş
  • Yayınlanma22 Ocak 2021 08:37

Midyat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Rıfat Direkçi, salgın nedeniyle mağdur olan esnafa destek çağrısında bulunarak, gelir kaybı ve kira desteği başvuru için ek süre verilmesi gerektiğini belirtti.

Midyat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Rıfat Direkçi, salgın nedeniyle mağdur olan esnafın sorunlarına dikkat çekti. Başkan Direkçi, özellikle kira desteği başvuru süresinin bitmesi nedeniyle başvuru için ek süre verilmesi gerektiğini söyledi.

“Salgın için alınan tedbir ve kısıtlamalara esnaf olarak destek olduk”

Esnafın salgın süresince ekonomik kayıplar yaşadığına dikkat çeken Direkçi, “Bildiğiniz üzere Dünyada baş gösteren Covid -19 salgınının başladığı 22 Mart 2020 tarih itibariyle tedbir amaçlı genel ve kısmi kısıtlamalar getirildi. Bu süreçte devletimiz aldığı tedbirlere esnaf camiası olarak destek verdik. Salgın sürecini dünyanın birçok ülkesinden daha başarılı bir sağlık yönetimi yürütüldü. Doğal olarak esnafımız bu süreçte ekonomik olarak zarar gördü. Devletimizce esnafımıza yönelik birçok destek amaçlı ekonomik paketler açıklandı. Ama süre uzadıkça esnafımızın gelir kaybı arttı ve zarar gördü.”diye belirtti.

“Gelir kaybı ve kira desteği başvuru için ek süre verilsin”

Direkçi, bazı esnafın destek başvurusunu henüz yapamadığını belirterek, “En son açıklanan esnafımıza gelir kaybı ve kira hibe desteği üç ay için karar verildi. Başvuru yapanların dışında farklı sebeplerden ötürü başvurularını yapamayan esnafımıza ek bir süre  verilmesini  talep ediyoruz.” dedi.

“Salgın başladığından beri esnafımız zor durumda”

Özellikle sürekli kapalı kalan ve kısmen açık kalan esnafın zor durumda olduğunu belirten Direkçi, “Mart 2020’dan bu güne kadar kapalı olan veya kapatan esnafımız var. Okul kantinleri, kahvehaneler, internet cafeler, halı saha spor tesisleri  mağdur oldu.

Diğer sektörler ise kapasitenin çok altında, yüzde 50 kadar faaliyet göstermektedir. Kapatan ve gelir kaybı olan esnafın istihdam edilmesi, esnafımızın ailesini geçindirmek için zaruri ihtiyaçlarını karşılamasına destek olunması gerekir. Kantinci esnafı Milli Eğitim kurumlarında, diğer geri kalanların da belediye dâhil kurumlarda geçici bir süre de olsa istihdam edilmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz.”ifadelerini kullandı. 

Salgın tedbirleri kapsamında esnafa maske ve hijyen malzemeleri desteğinde bulunduklarını ifade eden Direkçi, “ Salgın süreci boyunca esnafımıza maske, dezenfektan, vb. desteklerini esirgemeyen Mardin Valimiz ve Mardin Büyükşehir belediye başkan vekili Sayın Mahmut Demirtaş’a esnaf ve sanatkârlarımız adına şükranlarımızı sunuyoruz. Midyat Kaymakamımız Sayın Tekin Dundar tarafından bu güne kadar 65 bin maske esnaf ve Sanatkârlar Odasına teslim edildi. Midyat Belediye başkanı Sayın Veysi Şahin’e, Mardin Büyükşehir Belediye Sağlık Daire Başkanlığına ve Midyat İlçe Sağlık Müdürlüğüne, Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Sayın İsa Tunç ‘a ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Salgın nedeniyle esnafımıza daha fazla destek bekliyoruz.”diye kaydetti.