Metropoll: Halkın yarısı yurt dışında okumak ve yaşamak istiyor

Metropoll Araştırma Şirketi’nin açıkladığı son ankete göre, halkın yarısı farklı bir ülkede okumak ve yaşamak istediğini söyledi. Metropoll Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar’ın açıkladığı ankete göre, halkın %52’si Batı ülkelerinde (Almanya, İngiltere ve ABD), sadece %5’i Rusya veya Çin’de okumak istiyor. Rudaw’ın haberine göre, Özer Sencar, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Halkın %52’si Batı ülkelerinde […]

Metropoll: Halkın yarısı yurt dışında okumak ve yaşamak istiyor
Metropoll: Halkın yarısı yurt dışında okumak ve yaşamak istiyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma11 Şubat 2021 13:04

Metropoll Araştırma Şirketi’nin açıkladığı son ankete göre, halkın yarısı farklı bir ülkede okumak ve yaşamak istediğini söyledi.

Metropoll Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar’ın açıkladığı ankete göre, halkın %52’si Batı ülkelerinde (Almanya, İngiltere ve ABD), sadece %5’i Rusya veya Çin’de okumak istiyor.

Rudaw’ın haberine göre, Özer Sencar, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Halkın %52’si Batı ülkelerinde (Almanya, İngiltere ve ABD), sadece %5’i Rusya veya Çin’de okumak istiyor. Bu veri bize halkımızın geleceğini çok açık şekilde Batı’da gördüğünü gösteriyor. Ortadoğu’dan bahsetmeye gerek bile yok. Politikacılarımızın dikkatine sunarım. Halkımızın yaklaşık yarısının yurtdışında okumak ve yaşamak istiyor olması sizce ne anlama geliyor? Gerçekten merak ediyorum” dedi.

Metropoll Araştırma şirketinin son anketinde, “Kendinizin ya da çocuğunuzun aşağıdaki ülkelerden hangisinde okumasını istersiniz?” sorusuna katılımcıların verdiği yanıtları göre sonuç şu şekilde oldu:

“Kendisinin ya da çocuğunun Almanya’da eğitim almasını isteyenler yüzde 23’lük bir kitleyi oluşturmaktadır. Almanya’yı yüzde 17 ile İngiltere, yüzde 13 ile Amerika, yüzde 4 ile Rusya ve yüzde 1 ile Çin takip ediyor.”

“Yurtdışında yaşamak veya okumak ister misiniz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 47,3’ü “Evet” yanıtını verdi