Meteoroloji’den Mardin için yoğun kar ve don uyarısı

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü Diyarbakır Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi’nin değerlendirmelerine göre, Mardin’de yoğun kar yağışı ile tarım arazilerinde don uyarısında bulunuldu. Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü Diyarbakır Bölge Tahmin ve Uyarı merkezince yapılan son hava tahmin raporunu paylaştı. Bölge müdürlüğü “Yapılan son değerlendirmelere göre; Bölgemizde beklenen yağışların 18.01.2022 Salı günü öğle saatlerinden itibaren (Şanlıurfa’nın kuzeyi, […]

Meteoroloji’den Mardin için yoğun kar ve don  uyarısı
Meteoroloji’den Mardin için yoğun kar ve don  uyarısı
Selman Güneş
  • Yayınlanma17 Ocak 2022 21:57
  • Güncelleme17 Ocak 2022 23:51

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü Diyarbakır Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi’nin değerlendirmelerine göre, Mardin’de yoğun kar yağışı ile tarım arazilerinde don uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü Diyarbakır Bölge Tahmin ve Uyarı merkezince yapılan son hava tahmin raporunu paylaştı.

Bölge müdürlüğü “Yapılan son değerlendirmelere göre; Bölgemizde beklenen yağışların 18.01.2022 Salı günü öğle saatlerinden itibaren (Şanlıurfa’nın kuzeyi, Diyarbakır çevreleri, Batman’ın kuzeyinde) yoğun kar (20 cm. üzeri), bölgenin güneyinde (Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak çevreleri ile Şanlıurfa’nın güneyinde) kuvvetli yer yer yoğun kar (10-30 cm.) şeklinde olacağı tahmin ediliyor.Rüzgarın genellikle güneydoğu yönlerden, Çarşamba günü kuzey ve doğu yönlerden kuvvetli yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor. Kuvvetli ve yoğun kar yağışlarının, 20.01.2022 sabah saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor. Kuvvetli rüzgarla birlikte tipi, buzlanma, don olayı, bölgenin kuzeyinin yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

“ZİRAİ DON UYARISI!

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü Diyarbakır Bölge Tahmin ve Uyarı ayrıca bu akşam için yayımladığı tarımsal üretimin gerçekleştiği arazilerde 6 gün sürece don hadisesine karşı tarım üreticilerini uyardı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:(17.01.2022) saatlerinden, 23.01.2022 sabah saatlerine kadar bölgemiz genelinde orta ve yer yer kuvvetli zirai don olayı beklendiğinden çiftçilerimizin ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.