Mehmet Sincar Kızıltepe’de mezarı başında anıldı

4 Eylül 1993’te uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Mardin Milletvekili Mehmet Sincar katledilmesinin 29’uncu yılında Kızıltepe’de kabri başında anıldı. Kızıltepe ilçesinde Fırat Mahalle Mezarlığında yapılan anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Figen Altundağ, HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, partililer, ve çok […]

Mehmet Sincar Kızıltepe’de mezarı başında anıldı
Mehmet Sincar Kızıltepe’de mezarı başında anıldı
Selman Güneş
  • Yayınlanma4 Eylül 2022 13:05
  • Güncelleme4 Eylül 2022 13:09

4 Eylül 1993’te uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Mardin Milletvekili Mehmet Sincar katledilmesinin 29’uncu yılında Kızıltepe’de kabri başında anıldı.

Kızıltepe ilçesinde Fırat Mahalle Mezarlığında yapılan anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Figen Altundağ, HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, partililer, ve çok sayıda kişi katıldı.

Kızıltepe eski Belediye Başkanı Cihan Sincar, eşi Mehmet Sincar’ın mezarı başında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Mehmet onurlu bir Kürt’tü, onurlu bir insandı. Söz verdi, bunun bedelini de ödedi. Arkadaşları 29 yıl önce söz verdi ve o günden bugüne Kürt siyaseti Mehmet’i yaşattı. Bizler de Mehmet Sincar’ın ailesi olarak söz veriyoruz, isimlerini ne kadar silmeye çalışsalar da Mehmet Sincar adını altın harflerle Kürt halkının gönlüne yazdı. Ölmedi, yüreklerimizde yaşıyor.”

Sincar’ın vefatının üzerinden 29 yıl geçtiğini hatırlatan Ahmet Türk, “Mehmet Sincar’ın mücadelesi devam ediyor. Kürt halkının özgürlüğü için canıyla büyük bir bedel ödedi.” diye konuştu.

Sincar’ın faili meçhul cinayetleri araştırmak üzere gittiği Batman’da faili belli güçler tarafından katledildiğini ifade eden HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Mehmet Sincar’ın katillerini tanıyoruz. Mehmet Sincar’ın katledilmesinin emrini verenleri de tanıyoruz, tetiği çekenleri de biliyoruz. Ancak üzerinden 29 yıl geçmesine rağmen bugün halen Mehmet Sincar davasından tutuklu tek bir sanık olmaması, Türkiye’nin hukuk sistemini ve adaletini bir kez daha ortaya ve gözler önüne seriyor. Bugün dosya olmasına rağmen dosyanın içerisinde tetikçiler başta olmak üzere itirafçıların da olduğu katillerin isimleri bilinmesine rağmen hiç bir tutuklunun olmaması, Türkiye’nin büyük bir ayıbıdır.” dedi.