Reklam
Reklam
Reklam

Mazıdağı’nda Dicle Elektrik çalışanlarına saldırı

Tahsilat için Mardin Mazıdağı’na tahsilat için giden Dicle Elektrik çalışanlarına saldırı gerçekleştirildi. Ekiplerin bulunduğu tarla tarlayı ateşe verdiler.

Mazıdağı’nda Dicle Elektrik çalışanlarına saldırı
Mazıdağı’nda Dicle Elektrik çalışanlarına saldırı
Haber Merkezi
  • Yayınlanma2 Ağustos 2023 16:38

Tahsilat için  Mardin Mazıdağı’na tahsilat için giden Dicle Elektrik çalışanlarına saldırı gerçekleştirildi. Ekiplerin bulunduğu tarla tarlayı ateşe verdiler. 

Dicle Elektrik ekipleri geçtiğimiz gün Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı kırsal Ekinciler ve Karataş Mahallelerinde 2017’den beri ödenmemiş tarımsal elektrik borcu bulunan 6 abonenin borcunu mahkeme kararıyla tahsil etmek için bölgeye gitti. Ekinciler Mahallesinde gerçekleşen işlem sırasında, durumu engellemeye çalışan kişiler, jandarmaların da aralarında yer aldığı görevlilere aldırmadan tarlada yangın çıkardı. Anızın yakılması ile çıkan yangının ortasında kalan görevliler canlarını zor kurtardı, Olayın ardından jandarma soruşturma başlattı.Şanlıurfa’da ise borçtan dolayı trafoların sökümü sırasında ekiplere saldıranlardan 4’ü gözaltına alındı.

Dicle Elektrik, tarımda haksız rekabeti engellemek adına çalışmalarını hızlandırdı. Mardin’de 6.2 milyar lira alacağına rağmen yatırımlarına hızla devam eden Dicle Elektrik, uzun yıllardır ödenmeyen elektrik bedellerinin tahsiline yönelik sunduğu kolaylıklar karşılıksız kalınca alacaklarını tahsil etmek için hukuki süreç başlattı. Mahkeme kararıyla harekete geçen ekipler, Mazıdağı ilçesinde gerçekleşen işlem sırasında, bilinçli olarak çıkarılan anız yangının ortasında kaldı.

Tahsilat için mahkeme kararı

Alınan bilgiye göre Dicle Elektrik,  Mardin’de uzun süredir ödenmeyen elektrik borçlarının tahsili için mahkemeye başvurdu. Mahkemeden Mazıdağı ilçesine bağlı Ekinciler ve Karataş mahallelerindeki 6 trafonun sökülmesi yönünde kararçıktı. Bunun üzerine Mardin İl Müdürlüğü’ndeki avukatlar jandarma tarafından alınan tedbirlerin ardından bu mahallelere gitti. Trafoyu sökecek ekiple birlikte başlatılan çalışmada 2 mahallede toplam 5 trafonun söküm işlemini gerçekleştiren görevliler, 6’ncı için Ekinciler Mahallesinde 2017 yılından bu yana tarımsal üretim yapmak için kullandığı elektriğin bedelini ödemeyen aboneye ait tarlaya gittiğinde büyük bir şok yaşadı.

Görevliler canlarını zor kurtardılar

Güvenlik amacıyla burada bulunan jandarmalar ile birlikte tarlada çalışma yapan avukat ve sökme ekibi, bir anda kim tarafından çıkarıldığı henüz belirlenemeyen anız yangının ortasında kaldı. Kuru buğday saplarının yakılması sonucu çıkan yangın rüzgâr ve sıcağın etkisi ile kısa sürede tüm tarlayı kapladı. Alevler arasında kalan ve büyük panik yaşayan görevliler canlarını zor kurtardı. Olayın ardından jandarma ateşe verilen tarla kapsamında soruşturma başlattı.

Şanlıurfa’da olaylı trafo sökümü

Bu arada Dicle Elektrik Şanlıurfa İl Müdürlüğü ekipleri de elektrik borcunu ödemeyen tarımsal sulama abonelerine ait trafoları almak üzere Hilvan ilçesine bağlı kırsal KüskünlüMahallesine gitti. Mahkeme kararına uygun olarak 6 trafoya el koyan ekipler, bu trafoların enerjisinin kesik olması gerekirken usulsüz biçimde kullanıldığını belirledi. Ayrıca İ.T. isimli çiftlik sahibine ait trafonun ise ekip gelmeden önce sökülerek gizlice başka yere götürüldüğü belirlendi. Mahkeme kararına ve jandarmanın aldığı tedbirlere rağmen trafoların sökümü sırasında bazı kişiler ekipteki görevlilere saldırdı. Çıkan olaya müdahale eden jandarma 4 kişiyi gözaltına aldı. Dicle Elektrik’in tahsil edilemeyen borçlarla ilgili çalışması devam ediyor.