Mardinli kadının eğitim almadan yaptığı karakalem çalışmalarına Avrupa’dan yoğun ilgi

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşayan 32 yaşındaki 2 çocuk annesi ev hanımı Rahime Can, yaptığı karakalem portreleri yurt içi ve yurt dışına gönderiyor. 14 yaşında başladığı kara kalem portrelerine evlendikten sonra da devam eden 2 çocuk annesi ev hanımı  Rahime Can, sanatını ticarete de döktü. Kendi adına açtığı ‘karakalemportrerahime’ instagram hesabından sipariş almaya başlayan Can, bir yandan ev işlerini yaparken […]

Mardinli kadının eğitim almadan yaptığı karakalem çalışmalarına Avrupa’dan yoğun ilgi
Mardinli kadının eğitim almadan yaptığı karakalem çalışmalarına Avrupa’dan yoğun ilgi
Selman Güneş
  • 4 Haziran 2022 10:32

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşayan 32 yaşındaki 2 çocuk annesi ev hanımı Rahime Can, yaptığı karakalem portreleri yurt içi ve yurt dışına gönderiyor.


14 yaşında başladığı kara kalem portrelerine evlendikten sonra da devam eden 2 çocuk annesi ev hanımı  Rahime Can, sanatını ticarete de döktü. Kendi adına açtığı ‘karakalemportrerahime’ instagram hesabından sipariş almaya başlayan Can, bir yandan ev işlerini yaparken bir yandan da aldığı siparişlerini yetiştirmeye çalışıyor. 


Resim yapmaya hobi olarak başladığını ifade eden Rahime Koç, “Bu mesleğe ben hobi olarak başladım. Ev hanımıyım, resim çizmeyi çok seviyorum. Bunu ileri hedeflere ulaştırmayı seviyorum. Bir yandan evimin işlerini yapıyorum, çocuklara koşturuyorum. Bir yandan çizim yapıyorum. Bunun kargosu var, bununun görünmeyen kısımları da var. Baya yorucu oluyor ama netice itibariyle çalışmak güzel” dedi.
14 yaşından beri resim sanatına ilgi duyduğunu ifade eden Can, “Siparişleri  internet üzerinden alıyorum. Türkiye’nin her yerine bazen yurt dışına siparişler gönderebiliyoruz. Çizimlerimizi genel itibariyle beğeniliyor. Kendimi geliştirmeyle ilgili çok emek sarf ediyorum. Şu anda sayısızca göndermediğimiz siparişler var. Bu işin eğitimini almadım, hobi olarak başladım. 14 yaşından beri başladım” şeklinde konuştu.


Doğuştan yetenekli olan Rahime Can’ın en büyük destekçisi ise Yenikent Mahallesinde bir sitenin kapıcısı olan eşi 36 yaşındaki Mizbah Can. eşine yardımcı olduğunu ifade eden Mizbah Can, “Eşim hem ressam hem de ev hanımıdır Allah ondan razı olsun. Bizi destekliyor biz de kendilerine yardımcı oluyoruz. Elimizden geldikçe yardımcı olmaya çalışıyoruz. Hem binamızı, milletimizi de perişan etmiyoruz. Ben kapıcı olduğum için elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.