Mardinli Ceren’in görmesi için kök hücre nakli gerekiyor

Mardin’de “tavuk karası” hastalığı nedeniyle büyük oranda görme kaybı bulunan 16 yaşındaki Ceren Bağış, kök hücre nakli ameliyatı olup sağlığına kavuşacağı günü bekliyor. Küçük Ceren için valilik izniyle yardım kampanyası başlatıldı. Mardin merkez Artuklu ilçesine bağlı Ortaköy Mahallesi’nde henüz bir yaşındayken inşaat işçisi babasının vefat etmesiyle yetim kalan Ceren Bağış, 4 yaşındayken havale geçirdi. Havaleden […]

Mardinli Ceren’in görmesi için kök hücre nakli gerekiyor
Mardinli Ceren’in görmesi için kök hücre nakli gerekiyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma1 Aralık 2020 14:51
  • Güncelleme1 Aralık 2020 15:02

Mardin’de “tavuk karası” hastalığı nedeniyle büyük oranda görme kaybı bulunan 16 yaşındaki Ceren Bağış, kök hücre nakli ameliyatı olup sağlığına kavuşacağı günü bekliyor. Küçük Ceren için valilik izniyle yardım kampanyası başlatıldı.

Mardin merkez Artuklu ilçesine bağlı Ortaköy Mahallesi’nde henüz bir yaşındayken inşaat işçisi babasının vefat etmesiyle yetim kalan Ceren Bağış, 4 yaşındayken havale geçirdi.

Havaleden sonra tavuk karası hastalığına yakalanan Ceren’in bir gözü yüzde 5, diğeri ise yüzde 1 görmeye başladı. Birçok hastaneye başvurmasına rağmen hastalık nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan Bağış, zamanla görme kaybının artması nedeniyle 10 yaşından itibaren tek başına bir yere gidemez oldu.

Yardım kampanyası başlatıldı

Bir gözü yüzde 99 diğer gözünde ise yüzde 95 görme kaybı yaşayan Ceren Bağış, kararan dünyasının yeniden aydınlanması için kök hücre nakli ameliyatı olmak istiyor.

Ceren’in tedavi giderlerinin karşılanması için valilik izni alınarak yardım kampanyası başlatıldı.

Kendisine uzanacak yardım elini bekleyen Ceren, sağlığına kavuşmak ve eğitimini tamamlayıp göz doktoru olmak istiyor.

“Kızımın gözleri kapanmasın, hayatı kararmasın”

Anne Selva Bağış, biri erkek 3 yetim çocuğunun bulunduğunu söyledi.

Çocuklarından Ceren’in hastalığının okula gitmesi ile anlaşıldığını belirten Bağış, gündüzleri desteksiz dışarı çıkamadığını kaydetti.

Maddi durumu iyi olmadığı için kızını ameliyat ettiremediklerini anlatan Bağış, şöyle dedi:

“Kızım gece hiç görmüyor, gündüz ise Bir gözü şu anda yüzde 5, diğer gözü de yüzde 1 görüyor. Kardeşlerinin yardımıyla gidip geliyor. 4 yaşındayken havale geçirmesi sonucu oldu. Tedavisi için çok hastaneye gittik ve en son Kayseri’de bulduk. Ama maddi durumumuz olmadığı için valilik izni ile yardım kampanyası başlattık. Ameliyat için yaklaşık 100 bin lira lazım. O kadar param da yok. Her iki gözü kapanmak üzere. Yardım için valilikten izin aldık. Hayırseverlerden destek bekliyoruz. Tabi bu ameliyat ile de iş bitmiyor, bir ilaç ABD’den gelecek, yaklaşık 3 trilyon olduğunu söylüyorlar. Evraklarını göndermişler ama daha ilaç gelmemiş. Tek isteğim kızımın gözleri kapanmasın, hayatı kararmasın. İnşallah bu para toplanır da kızımın gözleri açılır. Valilik izni ile kızım Ceren Bağış adına açtığımız TR27 0001 5001 5800 7312 2855 77 nolu hesaba yardım bekliyoruz. Allah hayırseverlerden razı oldun, ellerinden geleni yapıyorlar. Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Hanım da bir annedir ve bir anne olarak onun desteğini bekliyorum. İnşallah kızıma da bir annelik yapar.”

“Tedavi olmak istiyorum”

Lise öğrencisi Ceren Bağış ise bugüne kadar bazı tedaviler gördüğünü ancak hastalığın ilerleyişini durduramadıklarını söyledi. En son Kayseri Acıbadem Hastanesinde tedavi olduğunu burada kök hücre nakline ihtiyaç duyulduğunun ortaya çıktığını aktaran Ceren, tedavi olmak istediğini söyledi.

Ceren, “Maddi durumumuz iyi olmadığı için bu tedaviyi karşılayamıyoruz. Verdikleri gözlüğü bile zor aldım. Ben tedavi olmak istiyorum. Ameliyattan sonra bir gözüm yüzde 15, diğer gözüm de yüzde 5 görecek ama o da sadece böyle kalmayacak. Her 6 ayda bir görmem daha çok yükselecek. Bu tedaviyi olmak istiyorum. Bu yüzden hayırseverlerden yardım bekliyorum.” dedi.

“Ablama kitap okuyup gezdiriyorum” 

Ablasına yardımcı olan ve ona kitap okuyan Azat Bağış, “Ablam görmüyor. Okuldan geri kalmamak için ona yardım ediyorum. Kitabını okuyorum. Bazen gezmeye gidiyoruz. Bazen düşüyor onu yerden kaldırıyorum. En büyük isteğim, sağlığına kavuşmasıdır.” diye konuştu.