Mardin’den dünyaya açılan bulgur ‘Marşah Çağdaş Bulgur’

Marşah Çağdaş Bulgur, 2002 yılında Mezopotamya’nın bereketli topraklarında bulunan Mardin’de kuruldu. Marşah Çağdaş Bulgur, 2002 yılından bu yana Mardin Ovasının en kaliteli buğdaylarını işleyerek Çağdaş, Penqui, Hejayi ve Sözeri, Markaları ile üretim yapmaktadır. Marşah Çağdaş Bulgur, ürettiği 7 çeşit bulgurla Türkiye’nin yanı sıra Irak ve Almanya’ya bulgur gönderiyor. Marşah Çağdaş Bulgur 6 bin kapalı, 9 […]

Mardin’den dünyaya açılan bulgur ‘Marşah Çağdaş Bulgur’
Mardin’den dünyaya açılan bulgur ‘Marşah Çağdaş Bulgur’
Selman Güneş
  • Yayınlanma5 Ocak 2022 12:09

Marşah Çağdaş Bulgur, 2002 yılında Mezopotamya’nın bereketli topraklarında bulunan Mardin’de kuruldu.

Marşah Çağdaş Bulgur, 2002 yılından bu yana Mardin Ovasının en kaliteli buğdaylarını işleyerek Çağdaş, Penqui, Hejayi ve Sözeri, Markaları ile üretim yapmaktadır. Marşah Çağdaş Bulgur, ürettiği 7 çeşit bulgurla Türkiye’nin yanı sıra Irak ve Almanya’ya bulgur gönderiyor. Marşah Çağdaş Bulgur 6 bin kapalı, 9 bini açık olmak üzere toplamda 15 bin metrekare alan üzerinde faaliyet yürütüyor. Marşah Çağdaş Bulgur günlük 160 bulgur üretme kapasitesine sahip.


Marşah Çağdaş Bulgur Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Dölek, kendi markalarıyla dünyaya açıldıklarını söyledi. Dölek, “Bizim bölgemizin bulguru meşhurdur. 20 seneye yakındır bu işi yapıyoruz. Her sezon 25 bin ton buğday alıp bulgur yapıyoruz. Irak’a, Almanya’ya gönderiyoruz. Türkiye’de de bir çok bayimiz var. Mardin’de de dağıtımını yapıyoruz. Tadı güzel olduğu için millet çok tercih ediyor. Yazın sahada güneşte kurutuyoruz. Kuruyan 25 bin ton buğdayı fabrikada öğütüyoruz. 50 kişiye yakın insan bizimle çalışıyor. 7 çeşit bulgur üretiyoruz. Köftelik, şehriyeli, sade, pilavlık var. hepsinin çeşidine göre ambalajı var.” dedi.