Mardin’de yaban kedisi görüldü

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde çiftçiler mısır tarlasında 2 yaban kedisi gördü. Yaban kedileri çiftçileri fark edince alandan uzaklaşarak mısır tarlasında kayıplara karıştı. Kızıltepe’ye bağlı Büyükboğaziye Köyü’nde mısır tarlasında biçim yapan çiftçiler, iki yaban kedisi gördü. Çiftçiler kedileri görüntülemek için cep telefonu kameralarına sarıldı. Görüntülerde çiftçileri fark eden kediler bir süre sonra alandan uzaklaşarak kayıplara karıştı. Yaban […]

Mardin’de yaban kedisi  görüldü
Mardin’de yaban kedisi  görüldü
Selman Güneş
  • Yayınlanma4 Ocak 2021 11:29
  • Güncelleme4 Ocak 2021 11:32

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde çiftçiler mısır tarlasında 2 yaban kedisi gördü. Yaban kedileri çiftçileri fark edince alandan uzaklaşarak mısır tarlasında kayıplara karıştı.

Kızıltepe’ye bağlı Büyükboğaziye Köyü’nde mısır tarlasında biçim yapan çiftçiler, iki yaban kedisi gördü. Çiftçiler kedileri görüntülemek için cep telefonu kameralarına sarıldı. Görüntülerde çiftçileri fark eden kediler bir süre sonra alandan uzaklaşarak kayıplara karıştı.

Yaban kedisi nedir, ev kedisinden farkı nedir?

Konu ile ilgili bilgi veren Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, yaban kedilerinin doğal yayılımının Batı Avrupa’da İskoçya’dan, Orta ve Doğu Avrupa’dan Orta Asya’ya ve Hindistan’a kadar uzandığını ayrıca Afrika’nın tropik ormanları kuşağı haricinde Afrika’nın büyük bir kısmında yaygın olduğunu söyledi. Prof. Dr. Satar, “Normal kediden farkları kısaca şunlardır, bacakları daha uzun, başı daha iri ve yassıdır. Gür ve kalın kuyruğu ile kuyruğunda 3-5 siyah halka bulunur. Kuyruk ucunda da kalın bir siyah halka vardır. Ev kedisinin kuyruğu ince olur ve halkaları bu denli belirgin olmaz. Kuyruk ucu ev kedisinde incelerek biterken, yaban Kedisinde genişleyerek biter. Vücudun bazı bölgeleri kızılmışıdır ayrıca vücutta siyah çizgileri bulunur, bacaklarda ve ensede görülenler çok belirgindir. Çizgilidir, birçok yabanileşmiş ev kedisi gibi kesinlikle benekli değildir. Doğal ortamında kolay görülmez, çok rüzgarlı havalarda görme olanağınız olabilir. Bakışları ve vücut şekli tam bir yaban hayvanını anımsatır.” dedi.